Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı

Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı

Ayasofya’nın camiye çevrilmesinden sonra ilk imamı olan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı.

Mehmet Boynukalın’ın Ayasofya’da imamlık görevinden ayrılma talebi kabul edildi. Görevden ayrılan Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine geri döndü.

Boynukalın, sosyal medyada yaptığı açıklamaları nedeniyle hem muhalefetin hem de iktidarın tepkisini çekmişti.

Boynukalın’ın 8 Mart’ta yaptığı “kadın cinayetleri vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır” açıklaması, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin tarafından tepki görmüştü. Zengin, “Bu açıklamalar siyasetin yükünü arttırıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Boynukalın, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından da, “Faizin azaltılması ve sonunda tamamen kaldırılması hem İslam’ın hem de aklın gereğidir. Güçlü ekonomilerde faiz % 0-1 arasında. O sebeple faizcilerle mücadele etmek de İslam’ın bir emridir” paylaşımını yapmış, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından şu sözlerle eleştirilmişti:

”Sn. Mehmet Boynukalın Ayasofya’nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte! Bir siyasi değil, kardeşiniz olarak bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim’.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal