Avusturyalı müzisyenden göçmenler için sessiz şarkı

Avusturyalı müzisyenden göçmenler için sessiz şarkı

Avusturyalı bir müzisyen, göçmenlerin yaşadıkları dramla ilgili Avusturya hükümetinin ve medyanın duyarsızlığını 1 dakikalık sessiz bir single yayımlayarak protesto etti. İnternet üzerinden satılan single liste başı haline geldi
Üç yaşındaki Arlan’ın Bodrum’da kıyıya vuran cesedine ait fotoğraf dünyanın en çok konuştuğu konu haline geldi. Öyle ki mülteci krizinin çözümüne burun kıvıran Avrupalı üst düzey politikacılar birbiri ardına vicdanlarını temizleyen açıklamalar yapmaya başladı. Ancak Avusturyalı bir müzisyen siyasetçilerin “ikiyüzlülükleri”ni ilginç bir şekilde protesto etti.
gocmen2Raoul Haspel adlı müzisyen, başkent Viyana’daki en büyük mülteci kampındaki koşulların iyileştirilmesine dair Avusturya hükümetinin isteksizliğine ve medyanın göçmenlerin günah keçisi yerine koyan dilini protesto etmek amacıyla 1 dakikalık sessiz bir single yayımladı. “Bir dakikalık sessizlik” anlamına gelen “Schweigeminute” adlı single yayımlanmasının ardından iTunes ve Amazon satış listelerinde en üst sıralarda yer almaya başladı.
Viyana’nın 32 kilometre güneyinde yer alan Traiskirchen mülteci kampını ziyareti sırasında tanık olduklarından çok etkilendiğini belirten Haspel, mülteci sorununa ve kampın durumuyla ilgili hissettiği öfkesini sessizlikle ifade etmeyi tercih ettiğini söyleyerek ekliyor:
“Avusturya hükümetinin kampta bu insanlara uyguladığı muameleyi protesto etmeleri için Avusturya halkını sessiz bir protestoya katılmaları için davet ediyorum. Mülteciler insandır. Tecavüz, cinayet ve şiddetten kaçan bu insanlara mülteci denilmemeli. Bu kavramsallaştırma özellikle hükümet ve medya tarafından bu insanlara olumsuz anlam yüklemekte kullanılıyor.”
Haspel ayrıca single’dan elde edilen gelirin tamamının kamp için kullanılacağını da ekliyor.
Sanatçının sessiz single’ını iTunes, Amazon ve Google Play’den satın alabilirsiniz.
Kaynak: Independent

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal