Avukat Sönmez: ‘Nâzım Hikmet adını kullanmak için hak sahiplerinden onay alınmalı’

Avukat Sönmez: ‘Nâzım Hikmet adını kullanmak için hak sahiplerinden onay alınmalı’

İstanbul Şiir Akademisi adlı kuruluşun, Nâzım Hikmet adına şiir ödülü düzenlemesiyle ilgili tartışmalar büyürken, konunun telif hakları boyutunu Avukat Pınar Sönmez açıkladı. Pınar Sönmez, bir yazar ya da sanatçının adına yarışma düzenlenirken, mirasçılarından veya telif hakları sahibi kurumlardan izin alınması gerektiğini belirtti.

Pınar Sönmez şu görüşü aktardı:

Hukukçu ve yazar olarak diyebilirim ki; gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK), gerek Medeni Kanun, gerek hukukun genel hükümleri çerçevesinde, adına ödül düzenlenen sanatçının mali ve manevi hakları göz önünde bulundurularak, mirasçılarından veya temsil yetkisi bulunan, telif hakkı sahibi kurum, dernek ya da vakıftan ödüle ilişkin teyid alınmasında hukuki fayda bulunmaktadır.”

Şiir Akademisi’nden açıklama

Öte yandan, İstanbul Şiir Akademisi adlı kuruluş, “40 TL’ye Nâzım Hikmet Şiir Ödülü” başlıklı haberimiz üzerine bir açıklama göndererek, katılımcılardan talep edilen 40 TL’lik bedelin yarışma sonrası yayımlanacak antoloji için olduğunu aktardı. Kuruluş, daha önce düzenledikleri yarışmalarda da benzer katılım ücretini aldıklarını, katılımcıların şiirlerine yer verdikleri kitapları onlara gönderdiklerini söyledi.

Düzeltme metninde haberimizin “kurumu ve değerli jüri üyelerini zan altında bıraktığı” iddia edilerek, “eğer detaylı bir araştırma yapmış olsa idiniz, bizim düzenlemiş olduğumuz tüm şiir etkinliklerinin ücretli olduğunu görürdünüz” denildi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal