Avrupa’da sinema salonları için hükümetlere eylem planı çağrısı

Avrupa’da sinema salonları için hükümetlere eylem planı çağrısı

Avrupa’da film gösterim sektörünü temsil eden UNIC, Avrupa’daki sinema salonlarının gelirinin 2019’a kıyasla 6.2 milyon euro düştüğünü açıkladı ve hükümetlere eylem planı çağrısında bulundu.

Pandemi dolayısıyla uzun bir süredir kapalı olan sinema salonları için alarm çanları çalmaya devam ediyor. Kapalı olmaları dolayısıyla bilet gelirlerinden mahrum kalmalarının yanı sıra filmlerin vizyon tarihlerinin ertelenmesi, reklam gelirlerinin olmaması ve festival gibi büyük çaplı etkinliklerin iptal edilmesi salonlar için olumsuz finansal etkiler yarattı.

FilmLoverss‘ın Variety‘den aktardığı habere göre, Avrupa’nın tamamında bilet gelirlerinde büyük oranda düşüş yaşandı. Geçtiğimiz yıla oranla en büyük kayıp İngiltere’de yaşandı. Bilet gelirlerinde yüzde 76’ya yakın bir kayıp yaşayan İngiltere ile birlikte bu oran Portekiz’de yüzde 75, İspanya’da yüzde 73, İtalya’da yüzde 71, Almanya’da yüzde 70 ve Fransa’da yüzde 69 seviyesine ulaştı. Tüm Avrupa ülkeleri kısıtlamalardan olumsuz etkilerken Danimarka, Hollanda, Rusya ve Litvanya görece daha az hasarla süreci geçiren ülkeler oldu.

Daha önce Christopher Nolan, Ridley Scott gibi yönetmenlerin yaptığı çağrılara bir yenisi daha eklendi. Avrupa’daki film gösterim sektörünü temsil eden Brüksel merkezli The International Union of Cinemas (UNIC), hazırladığı bir rapor ile durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. Ayrıca yerel ve uluslararası çapta yetkilileri harekete geçirmeye teşvik eden bir çağrıda bulundu.

UNIC, sinema salonları için güçlü stratejilerin devreye sokulmasını talep etti

UNIC’in yayımladığı rapora göre, 2019 yılına kıyasla sinemalar geçtiğimiz yıl 6.2 milyar euro daha az gelir elde etti. Bununla birlikte Avrupa Birliği genelinde yüzde 69 oranında bir gelir kaybı yaşandığı belirtildi. 2019’da Avrupa sinemaları 8.8 milyar euro‘dan fazla hasılat yaparak 1.34 milyarın üzerinde seyirci ağırlamıştı. Avrupa Birliği sinemaları bu sayı ile 2004 yılından bu yana ilk kez 1 milyar barajını geçmişti.

UNIC açıklamasında “Ulusal hükümetler ile Avrupa’daki kuruluş, krizin başlamasının ardından sinema işletmecileri için kritik öneme sahip çeşitli destek planları açıkladılar. Ancak salonların hâlâ kapalı olduğu çoğu Avrupa ülkesinde kriz bulmaktan epey uzakta” denildi. Yerel, ulusal ve Avrupa genelinde devlet politikalarına yön veren yetkililere çağrıda bulunan UNIC, tüm sinemaların bu zorlu süreci atlatabilmeleri ve yeniden kültürün, özgürlüğün ve her zaman oldukları topluluğun devamını sağlayabilmeleri için güçlü stratejilerin harekete geçirilmesini istedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal