‘Avrupa Musevilerinin kökeni Türkiye’

‘Avrupa Musevilerinin kökeni Türkiye’

Yeni bir bilimsel araştırma, dünya Musevi nüfusunun çoğunluğunun genetik kökeninin, şimdiye kadar iddia edildiği gibi Ortadoğu’dan değil, Türkiye’den geldiğini gösteriyor. Araştırma, Aşkenazi Musevileri olarak bilinen kuzey ve doğu Avrupa’daki Musevi topluluğunun köklerinin, 2000 yıldan fazla zaman önce, bugün kuzey Türkiye toprakları olan bölgede yaşayan Yunan, Pers ve diğer halklar olduğu ve muhtemelen millatan sonraki ilk yüzyıllarda Pers Musevileri tarafından Museviliğe döndürüldüğü gösteriyor. Bu noktada, Pers İmparatorluğu’nun dünyanın en büyük Musevi topluluğunun kaynağı olduğu söylenebilir.

Sheffield Üniversitesi’nden genetikçi Eran Elhaik’in yaptığı çalışmaya göre, Aşkenazi Musevilerinin yüzde 90’ının soyu, Türkiye’nin kuzey-batısındaki antik Yunan kökenli halktan geliyor.

Millattan sonra 690’lı yıllardan itibaren süren Hristiyan Bizans İmparatorluğu’nun Musevi karşıtı zulmü, çok sayıda Musevinin, Türkler tarafından yönetilen ve nüfusunun çoğu Slavlardan oluşan, Musevilerin yaşamasının daha uygun olduğu Hazar Kağanlığı’na göçmesine sebep oldu.

Bazı Yidiş analizleri dilin esasında Slav dili olduğunu söylüyor ve Dr. Elhaik ve başka bilim insanları da dilin muhtemelen MS 8. ve 9. yüzyıllarda Çin ve Avrupa’yla ticaret yapan Musevi tüccarlar taradından geliştirildiğine inanılıyor.

730’li yıllarda Hazar Kağanlığı Museviliğe dönmeye başladı ve pek çok kişi de bu inancı seçti. Ancak Hazar Kağanlığı 11. yüzyıl civarında yıkıldığında, Musevi nüfusunun bir kısmı hemen batıya göç etti.

Dr. Elhaik’in araştırması genetik, tarihi, yer adı kanıtlarına dayanıyor. Elhaik, coğrafik genetik araştırması için, Aşkenazi Musevisi DNA’sını coğrafi bilgiye dönüştüren bir Coğrafi Nüfusu Yapılandırma bilgisayar örnekleme sistemi kullandı.

Houston Üniversitesi’nde moleküler evrim üzerine doktorasını tamamlayan İsrail doğumlu genetikçi Dr. Elhaik’e göre, antik İpek Yolu’nun batı kısmında yer alan ve halen mevcut olan üç Türk köyü -o dönemki adıyla İşkenaz, Aşkenaz, Aşanaz- Aşkenazi’lerin memleketi. Elhaik, Aşkenazi kelimesinin, Demir Çağı’nda yaşayan Avrasya bozkır halkı İskitlilerin antik Asurca ve Babilce ismi olan Aşguza’dan geldiğine inanıyor.

Dr. Elhaik, bu üç Türk köyünün ismine istinaden, “kuzey-batı Türkiye’nin bu yer isimlerinin var olduğu dünyadaki tek yer” olduğuna dikkat çekiyor.

Genetik modelleme sistemi araştırmada, kuzey ya da doğu Avrupa kökenli 367 Musevinin ve Avrupa ve batı Asya’dan Musevi olmayan 600 kişinin DNA bilgilerini temal aldı. Dr. Elhaik, bu araştırmanın, şimdiye kadar Aşkenazi Musevileri ile ilgili yapılmış en geniş genomik araştırma olduğunu söylüyor.

Kaynak: Independent

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal