Atta Festival beş yaşında

Atta Festival beş yaşında

Bebek ve çocukları nitelikli sahne eserleriyle buluşturmayı amaçlayan Atta Festival, beşinci yılında tüm seneye yayılacak etkinlikler düzenleyecek.

Atta Festival, bu yıl pandemiyi de göz önüne alarak hazırladığı programını tüm yıla yayacak. Çocuklar ve aileleri için sürekli bir sanat platformuna dönüşen festivalde, uluslararası bir çocuk oyunu, çevrimiçi ücretsiz animasyon film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra üç yeni etkinlikle gerçekleşecek.

Çocukların sanat ve kültür haklarından yola çıkan festival, 29-30-31 Ocak tarihlerinde aynı anda 37 ülkede gerçekleşecek Small Size Days’i Türkiyeli çocuklar ve aileleriyle buluşturacak. Small Size Days Atta Festival’in YouTube kanalından izlenebilecek.

Atta Festival’in Danimarka Kültür Enstitüsü ile işbirliğinin ürünü olarak hayata ikinci etkinliği ise Danimarka kültürüne özgü mutlu yaşam felsefesi ‘hygge’ fikrinden doğdu. Attahygge adlı yeni platform, hem çocukları hem yetişkinleri pandemi nedeniyle evlerde geçirilen uzun vakitlerin tadını sanat, kültür ve el becerisi etkinlikleriyle geçirmeye davet ediyor. Aileler ve çocuklar; attahygge.com adresindeki ücretsiz gösterimler, müzik dinletileri, atölye ve etkinlikler çocukların nitelikli sanat içeriklerine erişimini temel alan Atta felsefesini tüm seneye yayacak.

Yılın üçüncü etkinliği olan Engelsiz Atta ise özel gereksinimli çocuklar için tasarlandı. Festival ilk kez nörolojik çeşitlilikleri olan çocukların ihtiyaçlarına göre uyarlanmış kültürel ve sanatsal performanslara ve atölyelere yer verecek. Bu kapsamda otizimli çocuklara özel hazırlanan “Yumurtadan Çıkan Fil” adlı dans tiyatrosu izleyiciyle buluşacak.

Engelli çocuklara yönelik tiyatro nasıl olmalı?

Atta Festival bu alanda çalışmak isteyen sanatçı, akademisyen ve kültür-sanat kurumları yöneticileri için “Engelli Çocuklara Yönelik Tiyatro Nasıl Olmalı?” başlıklı bir atölye de düzenlendi. Duyusal tiyatro, performansları otizmli çocuklar için uyarlamak, rahat performans, otizmli çocuklar için tiyatro gibi başlıkların konuşulduğu atölye, daha sonra çevrimiçi olarak Atta Festival’in YouTube kanalından izlenebilecek.

Festival hakkında detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal