Aşraf Fayad’a destek büyüyor: ‘Beni de dava et Suudi’

Aşraf Fayad’a destek büyüyor: ‘Beni de dava et Suudi’

Binlerce insan “Beni de Dava Et Suudi” tweet’i atıyor. Bu tweet, henüz doğrulanmamış bir gazete haberine göre, Suudi Arabistan Adalet Bakanlığı’nın, Suudi Arabistan’ı insan hakları açısından Irak Şam İslam Devleti’yle (IŞİD) karşılaştıranları, haklarında kanuni işlem başlatmakla tehdit etmesine gönderme yapıyor. 

Olay, Suudi Arabistan’da ölüm cezasına çarptırılan 35 yaşındaki şair ve sanatçı Aşraf Fayad hakkında atılan bir tweet ile başladı. Fayad’ın davası üzerine, İslami rejimin savunucusu olan bir Suudi yazar, Suudi Arabistan’ı, sık sık korkunç infazlar gerçekleştiren IŞİD ile kıyaslayan bir tweet attı. Uluslararası Af Örgütü’ne göre, Suudi yetkililer bu sene içinde en az 151 kişinin infazına karar verdi ve güncel haberlere göre 50 kişi daha çok yakında idam edilecek.

Atılan twitin ardından, Al Riyadh gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan Adalet Bakanlığı bu karşılaştırmayı yapan yazarı dava etmeyi değerlendirdi. Ama konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yok.  

asraf2

Fayad’ın ölüm cezasına çarptırılması tüm dünyada büyük tepki yaratmıştı. Bu haberle birlikte tepkiler büyüdü ve 11 binden fazla kişi protesto amacıyla “Beni de dava et Suudi” etiketli tweet attı. 

Şair Aşraf Fayad, dinden dönme, ateizm propagandası yapmak ve dine hakaret etme suçundan 17 Kasım’da ölüm cezasına çarptırılmıştı. Bundan birkaç gün sonra da, haberin şokuyla kalp krizi geçiren babası hayatını kaybetti. 

Suudi Arabistan’da İslam’ı terk etmek ölümle cezalandırılıyor. Ancak Fayad hakkındaki suçlamaları reddediyor. Fayad’ın karara itiraz etme süresi 17 Aralık’ta sona erecek. 

Bunun yanında, Fayad için örgütlenen uluslararası destek büyüyor. Uluslararası Berlin Edebiyat Festivali, 14 Ocak tarihinde dünya çapında bir Okuma Eylemi yapılacağını duyurdu. Aralarında Türkiye’den Elif Şafak, Orhan Pamuk ve Nedim Gürsel’in olduğu, Noam Chomsky, Slavoj Žižek ve Irvine Welsh gibi dünyanın her yerinden yazarlar, tüm birey, kurum, okul ve medya kuruluşlarını 14 Ocak tarihinde Fayad’ın seçilmiş metinlerini, özellikle de yazarın yargılanmasına neden olan kitabı “Talimatlar Dahildir” kitabından şiirlerini okumaya davet etti. “Worldwide Reading” eylemi, ilk kez Irak savaşının 3. yıl dönümünde gerçekleşmiş ve ardından da, yargılanan Rus punk grubu Pussy Riot’la, gizli NSA belgelerini sızdırmakla suçlanan Edward Snowden’la, Nobel Barış Ödülü sahibi Liu Xiaobo gibi uluslararası ifade özgürlüğü eylemcileriyle dayanışma amacıyla düzenli olarak yapılmıştı. 

Salı günü Gotham Ödülleri’ne katılan ünlü oyuncu Helen Mirren da, Fayad’a destek verdi. Şimdiye kadar beraber çalıştığı yazarlara teşekkür eden Mirren, “Yazarlarımızı ve cesaretlerini sevelim ve sessizlikle ya da korkak politik sansürle tehdit edildiklerinde her zaman arkalarında duralım” dedi. Mirren sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu gece burada olan hepinizden Aşraf Fayad’a yardım etmenizi istiyorum. Benim için bu olay, insanlığa dair güzel olan her şeyin kesin bir inkârıdır. Fayad’ı destekleyin. Bunun büyük bir anlamı var.”

Hazırlayan: Haziran Düzkan 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal