Aslı Erdoğan ve Ahmet Altan, Fransa PEN onursal üyesi

Aslı Erdoğan ve Ahmet Altan, Fransa PEN onursal üyesi

Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi olduğu için tutuklanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan yazar Aslı Erdoğan ile serbest bırakılıp tekrar tutuklanan ve halen cezaevinde olan yazar Ahmet Altan, düşünce ve ifade özgürlüğü için verdikleri mücadele nedeniyle Fransa PEN’i tarafından onursal üye olarak seçildi.

Aslı Erdoğan’ın yeniden yargılanması Almanya PEN’i tarafından sert şekilde kınandı.

Erdoğan’a onur üyeliği

Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, Aslı Erdoğan’a onur üyeliği verdi. Parlamento, Fransa’da 2018’de “Özgürlük, eşitlik adalet” başlıklı manifesto ile kuruluşunu deklare etmişti.

‘Dayanışma..’

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Aslı Erdoğan hakkında 14 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararı verdiği, ancak savcının karara itiraz ettiği vurgulandı. Açıklama şöyle:

“Aslı Erdoğan, çağdaş Türkiye edebiyatının önemli isimlerinden biridir ve uzun yıllardır insan hakları mücadelesinin içindedir. Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, Aslı Erdoğan ile dayanışma içinde olduğunu ifade eder. Kendisi sürgünde bile rahat bırakılmazken, Parlamento Aslı Erdoğan’a onur üyeliği verme kararı almıştır.”

Yazar daha önce PEN Belçika, Katalanya ve Danimarka tarafından da onursal üye olarak seçilmişti. Aslı Erdoğan’ın yeniden yargılanması Almanya PEN’i tarafından sert şekilde kınandı.

Aslı Erdoğan hakkında:

Öykücü, romancı, fizikçi, bilgisayar mühendisi.

Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu Üyesi, Radikal‘de başladığı köşe yazarlığını Özgür Gündem‘de sürdürdü.

Amerikan Robert Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Fizik Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını CERN’de (Conseeil Europeen pour la Recherche Nucleaire) yaptı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti.

1994’te ilk kitabı yayımlandı.

“Tahta Kuşlar” adlı eseriyle Deutsche Welle Öykü Ödülünü (1997) aldı, kitap dokuz dile çevrildi. “Kırmızı Pelerinli Kent” romanı Gyldendal Yayınları’nın (Norveç) Marg –omirilik— serisine seçildi. Dünya Yayınları “Hayatın Sessizliğinde”yi yılın kitabı seçti (2005). Serra Yılmaz kitaptan bir bölümü Piccola Tiyatrosu’nda seslendirdi, kitap dans tiyatrosu ve baleye uyarlandı. “Mahpus” adlı öyküsü Fransa’da filme çekildi.

“Mucizevi Mandarin” ile Yunus Nadi Öykü Ödülü’nde üçüncülüğe, “Taş Bina” ile 2010 Sait Faik Hikaye Armağanı’na değer görüldü. 2011’de Lillehammer Festivali’nin ana konuşmasını yaptı. Zürih Şehir Yazarı seçildi (2012). 2013’te “Ord i Grenseland Prisen”i (Sınırda Sözcükler Ödülü) kazandı.

Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi olması ve gazetede yayınlanan yazıları delil gösterilerek “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “halkı kışkırtmak” suçlamalarıyla 19 Ağustos 2016 günü tutuklandı.

Özgür Gündem davasında yargılanan beraber yargılandığı Necmiye Alpay ve Zana Kaya ile birlikte 29 Aralık 2016 günü tahliye edildi.

Ahmet Altan hakkında:

Gazeteci yazar.

Çetin Altan’ın iki oğlundan biri. Bir süre Robert Kolej’e devam ettikten sonra Ankara Koleji’nde eğitimini sürdüren Altan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldığı ODTÜ’den sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu.

Yirmi dört yaşında gazeteciliğe başladı. Gece muhabirliğinden, genel yayın müdürlüğüne kadar gazeteciliğin hemen hemen bütün kademelerinde çalıştı. 1987’de köşe yazarı oldu. 1990’da genel yayın müdürüyken gazeteciliğe ara verdi. Çeşitli televizyon programları hazırladı. İlk romanı “Dört Mevsim Sonbahar” 1982’de yayımlandı.

Taraf gazetesi 2009 yılında Leipzig Bankası Medya Vakfı tarafından verilen dünyanın prestijli basın ödüllerinden biri olan Özgürlük ve Medyanın Geleceği Ödülü’ne değer görüldü. Altan, 2011’de üçüncüsü düzenlenen ve Ulusulararası Hrant Dink Vakfı tarafından özgür ve adil bir dünya için çalışan, ilham ve umut ışığı kişilere değer görülen Hrant Dink Barış Ödülü’nün de sahibi. Altan, Aralık 2012’de Yasemin Çongar ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti. Altan’ın kaleme aldığı eserler şöyle:

Roman: “Dört Mevsim Sonbahar” (1982), “Sudaki İz” (1985), “Yalnızlığın Özel Tarihi” (1991), “Tehlikeli Masallar” (1996), “Kılıç Yarası Gibi” (1998), “İsyan Günlerinde Aşk” (2001), “Aldatmak” (2002), “En Uzun Gece” (2005), “Son Oyun” (2013), “Ölmek Kolaydır Sevmekten” (2015)

Deneme: “Gece Yarısı Şarkıları”, “İçimizde Bir Yer”, “Karanlıkta Sabah Kuşları”, “Kristal Denizaltı”, “Ve Kırar Göğsüne Bastırırken”

Ne olmuştu?

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından, 4 Kasım Pazartesi günü yapılan yeniden yargılamada Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında tahliye, Mehmet Altan hakkında beraat kararı verildi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Ahmet Altan’a “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçlamasıyla 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’a da aynı suçlamayla 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak için suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdikleri süre gözetilerek adli kontrolle tahliyelerine karar verildi.

13 Kasım 2019’da “FETÖ’nün darbe çağrışımı” davasında “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası alan ve 4 Kasım’da adli kontrol şartıyla tahliye edilen Ahmet Altan, başsavcılık itirazıyla hakkında yakalama kararı çıkarılmasının ardından tutuklandı.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal