Aras Yayıncılık’tan çocuklar için: Hippo Kitap

Aras Yayıncılık’tan çocuklar için: Hippo Kitap

Aras Yayıncılık tarafından geliştirilen ve çocuk edebiyatına yönelik bir yayıncılık girişimi olan Hippo Kitap, yayın hayatına başlıyor. Yayınevinin ilk kitapları olan, Evelina Daciūtė ile Aušra Kiudulaitė’nin kaleme aldığı, Litvancadan çevrilen ve dünyada büyük ilgi gören “Mutluluk Bir Tilkidir” ile Géraldine Collet, Kerascoët’in imzasını taşıyan ve Fransızcadan çevrilen “Küçük Okul Çantası Büyük Macera” 20 Eylül’de okura sunulacak.

Türkiye’de giderek gelişmekte olan çocuk yayıncılığı literatürünü zenginleştirmeyi hedefleyen Hippo, üstten bakmayan, didaktik olmayan, öğretici konumundan sıyrılmış, edebi değeri yüksek, alt metinleri zengin, söz söyleyen ve fikri olan kitapları çocuklarla buluşturmayı amaçlıyor. Konu ve tema sınırlaması olmadan 3-8 ve 8-12 yaş arası, Türkçe ve Ermenice kitapları okura sunacak olan Hippo, kitapların her yaşa hitap ettiğine, yetişkinlerin de bu kitaplardan keyif alacağına inanıyor.

Hippo’nun yayın ekibinde çocuk kitabı yazarı ve editör Ezgi Berk, editör ve çevirmen Lora Sarı, grafik tasarımcı Melisa Arsenyan ve Hippo yayın yönetmeni Rober Koptaş yer alıyor. Hippo’nun mutlu bir hipopotamı simgeleyen logosu ise tasarımcı Ece Çiftçi’nin imzasını taşıyor.

Hippo’nun ilk kitapları:

‘Mutluluk Bir Tilkidir’

Yazarlar: Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė

“Büyük bir parktaki dev bir ağaçta ailesiyle birlikte yaşayan Povilas, ormanın içinden geçen ve kimselerin tercih etmediği patikayı keşfeden, burada yürümekten keyif alan ve uzun uzun etrafı seyreden bir çocuktur. Bir gün, bu yol üzerinde bir tilkiyle karşılaşır, üstelik bu tilki salıncakta sallanıyordur. Tilkiyle Povilas’ın gün geçtikçe güçlenen bağı dostluğa dönüşür ama bir kötü haber gelir Povilas’ın evinden: Ailesi başka bir şehre taşınmaya karar vermiştir! Acaba Povilas ve tilkinin yolları ayrılacak mı, yoksa arkadaşlar görüşmenin bir yolunu bulacak mı? Çocukların yaşadığı gündelik sorunlara ve dünyaya çocuk gözüyle bakmamızı sağlayan naif olduğu kadar derin bir hikâye.”

‘Küçük Okul Çantası Büyük Macera’

Yazarlar: Géraldine Collet, Kerascoët

“Bir çocuğun okul gününe uyanışından iyi geceler öpücüğüyle uykuya dalışına kadar geçen gününe tanık oluyoruz Küçük Okul Çantası Büyük Macera’da. Belki üzerine fazla düşünmediğimiz, belki de önemsemediğimiz o sıradan gün, bir çocuk için aslında sıradan mıdır? Her yeni okul günü bambaşka bir eğlence ya da endişe nedeni midir? Her sayfada minicik anların yarattığı kocaman duygular sade, şiirsel cümleler ve bir o kadar çarpıcı resimlerle yansıyor okura.”

‘Jill ve Mutsuz Ejderha’

Yazar: Lesley Barnes

“Jill, okuduğu kitabın son sayfasındaki “Sonsuza dek mutlu yaşadılar,” cümlesinden şüphelenir, zira kitaptaki ejderha pek mutlu görünmemektedir. Bunun üzerine ejderhanın derdini dinler ve onu kendi dünyasına davet eder. Ama bu ejderhanın sorununu çözmez, aksine şimdi ejderha daha da mutsuzdur. Acaba Jill, ejderhanın kendi dünyasında mutlu olacağı bir çözüm bulabilecek midir?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal