Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar ‘Aynı Rüyanın İçinde’

Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar ‘Aynı Rüyanın İçinde’

Ara Güler Müzesi, bir tarihin entelektüel hafızası Ahmet Hamdi Tanpınar ile bu tarihin görsel kaydını tutan Ara Güler’i “Aynı Rüyanın İçinde” başlıklı sergide bir araya getirdi.

Tanpınar’ın metinlerden seçilmiş alıntılar ve Güler’in bu metinlerle uyum içerisindeki görsellerinden oluşan sergi, iki sanatçının gözünden İstanbul’un hikâyesini anlatıyor. Sergide Güler ve Tanpınar’ın üretimleriyle bir kent ve kültür hafızası meydana geliyor.

Artık aramızda olmayan iki sanatçının, kendilerini kaybolmuş güzellikleri estetize etmeye adamış nostalji tutkunu bu iki flânörün, İstanbul rüyası, gelecekte onları okuyan ve izleyenlerin belleğinde, değişenin değişmeyenle birlikteliği olarak devam edecek.

Ara Güler’in karanlık odasının orijinal objeleriyle canlandırılması ve kontakt baskılarından örnekler de müzede yer alan özgeçmiş duvarında görülebilecek.

Dergâh Yayınlarıyla birlikte hazırlanan “Aynı Rüyanın İçinde” kitabı da sergiyle eşzamanlı olarak sanatseverlere sunuluyor.

Sergi 28 Şubat 2021’e kadar Ara Güler Müzesi’nde görülebilecek.

‘Hayalimdeki İstanbul Ya Bir Vapurdur Ya Bir Kuş’

Öte yandan 1995 yılında yayımlanan “Yitirilmiş Renkler” kitabında yer alan fotoğrafların Ara Güler tarafından kitap hazırlığı sırasında yapılmış çizimlerinden oluşan kitap maketini merkeze alan “Hayalimdeki İstanbul Ya Bir Vapurdur Ya Bir Kuş” adlı sergi de bir diğer galeride gezilebilecek.

Sergide maket kitabın yanı sıra, kitap içindeki notlar ve yazışmalarla kitapta yer alan renkli İstanbul fotoğraflarından bir seçki de yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal