Antalya’ya sanal kadın müzesi

Antalya’ya sanal kadın müzesi

Antalya Tanıtım Vakfı tarafından kurulan ve sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen sanal Antalya Kadın Müzesi’nin dün tanıtımı yapıldı. 

Akra Barut Otel Athena Salonu’ndaki toplantının açılışında konuşan Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, İstanbul ve İzmir’den sonra sanal kadın müzesinin üçüncüsünün artık Antalya’da olduğunu söyledi. Şen “Çok yakında sanal müzeden mutlaka fiziki bir yapıya kavuşacağız. Antalya’da kadın hareketinin bir tarihi ve lider kadınları var. Toplumumuzun bütün katmanlarında kadınların öyküleri var” dedi. 

Müzenin küratörü Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nevzat Çevik de müzelerin birer eğitim kurumu, bir uygarlık kriteri olduğunu belirtti. Çevik “Kadınların toplumda hak ettikleri düzeye gelmelerini sağlamak için bu yola girdik. İleride bu müzenin Dünya Kadınlar Platformu gibi bir platforma dönüşeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte ulusal bir düzeye çıktığımızda Antalya Uluslararası Kadın Platformu olacak ve kadın müzesi de buna bir çatı oluşturacak” dedi.

Konuşmaların ardından Antalya Kadın Müzesi, danışma kurulundan Sibel Atasoy, Huriye Beken, Prof. Dr. Esma Durugönül, Melike Gül, İlkay Günal, Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Serap Kocaoğlu, Sema Nur Kurt, Prof. Dr. Günseli Orhon, Feyza Özmen, Ebru Nalân Sülün ve Işık Yargın tarafından hizmete açıldı. Tanıtım toplantısı kadın korusunun verdiği konserle sona erdi.

www.antalyakadinmuzesi.org adresinden ziyaret edilebilen müzede Yörük kadınlarının kıyafetleriyle ilgili sanal sergiler görülebiliyor. Ayrıca müzede “Antalya’nın Binlerce Yıllık Tanrıçaları” tanıtılıyor. 

Filiz Otyam, Canan Tungar, Kate Clow gibi öncü kadınlarla yapılan söyleşilerin yanı sıra, kütüphane bölümünde “Antalya’da Kadın Hareketi” gibi makalelere ulaşılabiliyor. 

Haber ve fotoğraf: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal