Antalya Müzesi’nin bahçesindeki kazlar, Perge’ye sürgün edildi

Antalya Müzesi’nin bahçesindeki kazlar, Perge’ye sürgün edildi

Antalya Müzesi’nin bahçesinde beslenen yedi kaz, müze ziyaretçileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve müze yönetimi arasında krize neden oldu. Kazlardan biri müzeyi gezen bir ziyaretçinin çocuğunu ısırınca kazların sürgün edilmesine karar verildi.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, müze yönetimi, yabancılara verdiği sesli tepkiyi de dikkate alarak güvenlik ve doğal görsellik adına bahçede kaz beslemeye başladı. Ancak kazlardan biri müzeyi gezen bir ziyaretçinin çocuğunu önce kovaladı daha sonra da kalçası ve bacağından ısırdı. Yaşanan olay o an tatlıya bağlansa da çocuğun ailesi Bakanlığa şikâyette bulundu. Bakanlığın uyarısı üzerine envantere kayıtlı kazların ne yapılacağını kara kara düşünen müze yönetimi, çareyi tamamını müzeye 20 kilometre uzaklıktaki Perge antik kentine göndermekte buldu.

Özel bir araçta taşınan kazlar, Perge’de ziyaretçilere kapalı olan özel bir alanda tutulmaya başlandı.

‘Perge’nin sürgün kazları diyoruz’

Antalya Müzesi’nde görevli bir personel şunları söyledi:

“Müzenin bahçesindeki kazları hem görsellik hem de bekçi köpeği gibi kullanıyorduk. Müzeyi ailesiyle ziyaret eden bir çocuk kazları rahatsız etmiş. Kazın biri de çocuğu ısırmış. Olay Ankara’ya kadar gitti. Yapılacak tek şey kazları müzeden uzaklaştırmaktı. Biz de kazları Perge’ye gönderdik. Şimdi onlara ‘Perge’nin sürgün kazları’ diyoruz.”

Olayı doğrulayan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Altunel, “Kazlarımız Perge’de çok mutluymuş. Antik kenti ziyaret eden herkes kazlarımızı görebilir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal