Anne Frank’tan esinlenen kaçış oyunu tepki topluyor

Anne Frank’tan esinlenen kaçış oyunu tepki topluyor

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Almanya’daki Yahudi Soykırımı’ndan kaçmak için Hollanda’ya kaçtığı sırada kaleme aldığı günlüğüyle (Anne Frank’in Hatıra Defteri) tanınan Anne Frank’in yazdıklarından esinlenerek yaratılan kaçış oyunu büyük yankı uyandırdı.

Amsterdam’ın yaklaşık 140 km güneyinde bulunan Valkenswaard bölgesinde inşa edilen oyun, Anne Frank Vakfı tarafından Frank’in savaş sırasındaki gizlenme yeri ile yadsınamayacak bir benzerlik taşımasından dolayı ağır bir şekilde eleştirildi ve aşağılayıcı bir hareket olarak nitelendirildi.

Hollandalı Escape Bunker firmasının önderliğinde kurulan oyun, Frank’in ve o sırada yanında bulunan 6 kişinin daha saklandığı Amsterdam’da yer alan apartman dairesine benzer gizli bir yapı içeriyor. The Local gazetesinin yaptığı açıklamalar ise şöyle: “Bu gizli yapı Nazilerden kaçmayı heyecan verici bir durummuş gibi gösteriyor ve soykırımdan sonra hayatta kalanlara hiçbir şekilde saygı ve anlayış göstermiyor. Bu durum sadece tarihsel açıdan değil; eğitim yönünden baktığımızda da fazlasıyla kusurlu.”

Escape Bunker’ın kurucularından Thijs Verberne ise “Kimseyi rencide etmek gibi bir amaçlarının olmadığını” ve “oyunla ilgili bazı şeyleri değiştireceğini” belirtiyor.

Kaynak: Independent

Hazırlayan: Gökçen Sena Duman

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal