Ankara Valiliği, ‘İklim krizi ve ekolojik yıkıma dur diyoruz’ mitingini yasakladı

Ankara Valiliği, ‘İklim krizi ve ekolojik yıkıma dur diyoruz’ mitingini yasakladı

Çok sayıda ekoloji örgütünün birleşmesiyle oluşan Ekoloji Birliği ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikalara Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) yarın (26 Ekim) Tandoğan Meydanı’nda düzenleyeceği “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” mitingi Ankara Valiliği’nce yasaklandı.

“İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” sloganıyla yapılması hedeflenen mitingin iptal kararını Twitter hesabından duyuran Ekoloji Birliği, şunları yazdı:

“Ankara Valiliği 26 Ekim’deki ‘İklim krizine ve ekolojik yıkıma DUR diyoruz’ mitingine izin vermedi! Yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz! Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır!”

Konuya ilgili 26 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’de, Ankara Kızılay’da bulunan TÜM BEL SEN Genel Merkezi’nde basın açıklaması gerçekleşecek.

‘Dur demeye geliyoruz’

Ekoloji Birliği, düzenlenecek miting öncesi yayımladığı çağrıda “Altın madenciliğine, nükleer ve termik santrallere, HES’lere, RES’lere, JES’lere, taş ocaklarına; denizlerin, göllerin, derelerin kirletilmesine dur demeye geliyoruz” demiş ve şu talepleri sıralamıştı:

“-Altın madenciliği, metalik madencilik, termik santrallar, HES’ler, JES’ler, RES’ler, balıkçiftlikleri, taş ocakları, aşırı yapılaşma, endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, havaalanları gibi  iklim krizine  ve tüm ekolojik yıkıma yol açan  tüm  talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerinin ülkenin her tarafında acilen durdurulması.

-Halkın onayı olmayan hiçbir projenin uygulanmaması.

-Bu yıkım ve talan projelerinin ve çalışmalarının önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi

-Ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları mücadelesi önündeki tüm engellerin, kısıtlamaların, yasaklamaların kaldırılması.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal