Ankara Mimarlar Odası: ‘Ermeni ve Katolik mezarlarının üzerine dükkân yapılıyor’

Ankara Mimarlar Odası: ‘Ermeni ve Katolik mezarlarının üzerine dükkân yapılıyor’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus’taki İller Bankası’nın inşaatının yapıldığı yerde, Ermeni ve Katolik mezarlığının olduğunu, kazı sırasında insan kemiklerinin bulunduğunu belirterek, kazı ve inşai faaliyetlerinin durdurulması için çağrı yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde yıkılan İller Bankası binasının yeniden yapılması için ayrılan alanda, hukuka aykırı şekilde kazıya devam edildiğini açıkladı.

Kazı çalışmalarına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Daire Başkanlığı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) resmi yazılarla başvuruldu.

‘İnsan hakkı ihlalidir ve barbarlıktır’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ulus’taki İller Bankası’nın yıkımına neden olan Melike Hatun Camii’nin arkasında İller Bankası’nın yeniden yapılması için ayrılan  parselde, İtfaiye Meydanı esnafının zorla boşaltılması için dükkânlar yapıldığını ve bu yapım sürecinin de hukuka aykırı olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“’Hukuksuz kazı sürecinde bulunan insan kemikleri, Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından incelemeye götürülmüştür. Bölge bilimsel kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak görünmekte, ilgili parselin tapu sorgularında, kilisenin ve hamamında bulunduğu tarihi eserler görülmektedir.

’46 dükkân için bir tarihin yok edilmesi kabul edilemez’

“Buna rağmen inşaatın hala devam ettirilmesi, Anadolu topraklarındaki çok kültürlülüğe yapılan çok büyük bir saygısızlıktır. İnsan hakkı ihlalidir ve barbarlıktır. Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin altında yatan kültürel ve tarihsel değeri yok etmeye çalışan, züccaciye dükkânına girmiş fil gibi davranan insan kemiklerinin bulunduğu alanda, beton dökerek inşaata devam eden zihniyet suç işlemektedir.

“Dini dili ırkı ne olursa olsun Anadolu coğrafyasında yaşayanların, mezarlarının üzerine beton dökmek, dükkân yapmak insanlık dışıdır. O alana yapılacak 46 dükkân için bir tarihin yok edilmesi kabul edilemez. Kültür Bakanlığı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığının ivedilikle sürece müdahil olması kazı çalışmalarını durdurması gerekiyor.”

‘Bu vurdumduymazlığı reddediyoruz’

Candan, akla ziyan bir süreçle karşı karşıya olunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Herkes kulağının üzerine yatmış durumda. Ulus Tarihi Kent Merkezi, Başkentin çokkültürlülüğünün mekânıdır. Kazıda insan kemikleri çıkıyor, o bölgenin tarihi bölge olduğu ve mezarlık olduğu ortada iken, kilise ve hamam ile bağlantılı bir yerleşkeden bahsedilirken, bu vurdumduymazlığı reddediyoruz. Alan aynı zamanda yıkılan İller bankası için kurul tarafından ayrılmış alandır. Orada inşaat izni verenler, ihale yapanların hepsi 2863 sayılı kanuna göre suç işlemektedir.”

Candan koruma kurulunu göreve davet ederken, konuyu yargıya taşıyacaklarını da söyledi.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal