Ankara Film Festivali’nde sansürlenen filmler için özel gösterim

Ankara Film Festivali’nde sansürlenen filmler için özel gösterim

27. Ankara Uluslararası Film Festivali programından, eser işletme belgesi olmadığı bahanesiyle çıkarılarak sansür uygulanan iki film, Sansüre Karşı Özgür Sinema Platformu ve İşçi Filmleri Festivali işbirliğiyle yine Ankara’da gösterilecek. Selim Yıldız’ın “Hatırlıyorum” filmi ile Gökalp Gönen’in “Altın Vuruş” filmleri 5 Mayıs Perşembe saat 18.30’da Ankara Hatay Sokak’taki Jeoloji Mühendisleri Odası’nda izlenebilecek.  

“Hatırlıyorum” filmi, 28 Aralık 2011’de 34 sivilin hayatını kaybettiği Roboski katliamını ve sınırdaki kaçakçılık faaliyetlerini anlatan bir belgesel. Uygulanan sansürle ilgili Yıldız, “İstanbul Film Festivali’nde ‘Bakur’ filmine uygulanan sansür bize de uygulanıyor” diyerek tepkisini dile getirmişti. 

Gökalp Gönen’in canlandırma tekniğini kullandığı “Altın Vuruş” adlı filminin konusu ise şöyle:

Küçük evlerinde ışığa muhtaç bir şekilde yaşayan paslı makinalar, güneşin gelip onları gökyüzüne çıkardığı günün hayalini kurmaktadırlar. Küçük bir ışık, onlara ancak ayakta tutup hayal kurmaya devam etmelerini sağlar. Fakat makinalardan bir tanesi artık güneşi görmek ister ve bunun için bir planı vardır. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal