Anıtkabir’e ticari otomatlar konuldu, mimarlar tepkili: ‘Mekâna saygısızlık yaratamazsınız’

Anıtkabir’e ticari otomatlar konuldu, mimarlar tepkili: ‘Mekâna saygısızlık yaratamazsınız’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Anıtkabir’e yiyecek ve içecek alınabilen otomatların yerleştirilmesine tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu ne saygısızlık. Kim koyduysa koyduğunuz gibi kaldırın” ifadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Anıtkabir’e yiyecek ve içecek satışı için otomatik ticari büfeler yerleştirilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, otomatlara, “Yuh artık, Anıtkabir’e, Anıttepe girişine ve kafeterya girişine ticari otomatlar koyulmuş. Bir de taş desenli duvar kağıtları ile kaplamışlar. Bu ne saygısızlık. Kim koyduysa koyduğunuz gibi kaldırın’’ ifadeleriyle tepki gösterdi.

Gazete Duvar‘ın haberine göre, Anıtkabir’e konan otomatlara ilişkin açıklama yapan Karakuş Candan, şu ifadeleri kullandı:

“Anıtkabir bizim göz bebeğimiz, mekân kültürü olmayan, Cumhuriyet ile mekânsal hesaplaşma yapanlar uzun süredir her buldukları fırsatta Anıtkabir’e oyun parkı, giysi bağış kutusu, halı saha gibi mekânsal müdahaleler yapıyor, Anıtkabir’i siyasi şov alanına dönüştürerek slogan attırıyorlar. Her bir metrekaresi tasarlanmış Türkiye’nin simge mekânı, saygı mekânına her kafasına esen bir şey koyamaz. Anıtkabir’in uzmanlardan (mimar restorasyon uzmanı, sanat tarihçi vb.) oluşan koruma kurulu mu izin verdi? Bu otomatlara, taş desenli duvar kağıdı ile kaplanmasına. Ayrıca acil ihtiyaçlar için Anıtkabir’in içinde tasarlanmış küçük bir kafesi var. Yol geçen hanı gibi her yere bir şey koyarak mekânsal kargaşa yaratarak, mekâna saygısızlık yaratamazsınız. O bankomatlar acilen kaldırılmalı. Anıtkabir Komutanlığı ne yapıyor?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal