Anish Kapoor ‘Kraliçenin Vajinası’nı altınla kaplıyor

Anish Kapoor ‘Kraliçenin Vajinası’nı altınla kaplıyor

Hint asıllı Britanyalı heykeltırış Anish Kapoor, Paris’te Versailles Sarayı bahçelerinde yer alan ve iki kez saldırıya uğraşan “Kirli Köşe” adlı yapıtını altın varakla kaplıyor.

kvajina2Geçen haziranda ve eylül ayı başında ırkçı saldırıya uğrayan heykelin üzerine sprey boyalarla “SS kanı feda edildi”, “Kraliçe kurban edildi, iki kez hakarete uğradı”, “Sapkın Yahudi militanlığı ülkenin bir kez daha ırzına geçti” ve “Versailles’da kral İsa’dır” gibi yazılar yazılmıştı.

Saldırı ülkede geniş yankı uyandırır ve Kültür Bakanı Fleur Pellerin tarafından da kınanırken, Kapoor, üzerine yazılan “tiksinti verici sözleri” heykelin bir parçası olarak koruyacağını açıklamıştı.

Ne var ki olay mahkemeye intikal etti ve mahkeme, ırkçı yazıların silinmesine hükmetti. Karar uyarında eserin üzerine siyah örtülerle kapatıldı. 

kvajina3Bunun üzerine Anish Kapoor, medyada “Kraliçenin Vajinası” olarak bilinen dev heykelindeki sloganları altın varakla kapatacağını açıkladı.

Böylece vandalizme karşı bir “Kraliyet yanıtı” vereceğini söyleyen Kapoor, mahkemenin kararını eleştirdi.

Karardan ve eserinin siyah örtülerle kapatılmasından üzüntü duyduğunu belirten Kapoor, sloganların üzerini altın varakla kaplamanın sloganların kalıcılığını pekiştireceğini, böylece “geçmişi acıyla yüklü bir görüntüye gönderme yapacağını” söyledi.

Kaynak: Telegraph

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal