Anis Kapoor’un kanlı eserleri Hollanda’da

Anis Kapoor’un kanlı eserleri Hollanda’da

Hindistan asıllı İngiliz vatandaşı ünlü heykeltıraş Anis Kapoor’un, son zamanlarda yaşanan intihar saldırılarından esinlenerek ürettiği yeni eserleri, Hollanda’da sergilenmeye başlandı. Kapoor’un kabartma eserleri Rijksmuseum Onur Galerisi’nde sergileniyor

Hollanda Ulusal Müzesi’nde yaptığı basın açıklamasında eserlerinin silikon, toprak ve rent pigmentlerinden oluştuğunu söyleyen Kapoor, bu eserlerde “şiddet, travma, toplumsal ve siyasi huzurlukları” işlediğini aktardı.

Özellikle son yıllarda, toplumsal konulara gösterdiği duyarlıkla dikkati çeken Anis Kapoor, intihar saldırılarını düşünmeden edemediğini belirterek şunları söyledi: 

“Korkunç bir dönemde yaşıyoruz. Vücut her zaman acı ve ağrı dolu oldu ama artık isyasi bir araç haline geldi. Vücut parçalarının boşluğa sıçradığı görüntüleri bir türlü aklımdan çıkaramıyorum.”

Rijksmuseum Müdürü ve koleksiyoncu Taco Dibbits, Kapoor’u eserlerini Hollanda’da sergilemesi üzere davet ettikleri ve ona mekân olarak Onur Galerisi’ni önerdiklerini aktardı. Kapoor, bunun üzerine “Artık Hollanda’nın onur vatandaşıyım” dedi. 

Kapoor’un kan kırmızısı eserlerini “yakıcı ve ezici” olarak niteleyen Dibbits, aynı zamanda büyük bir merhamet taşıdıklarını söyledi.

Kaynak: The Art Newspaper

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal