Andy Warhol’un illüstrasyonları ‘Love, Sex and Desire’ adlı kitapta toplandı

Andy Warhol’un illüstrasyonları ‘Love, Sex and Desire’ adlı kitapta toplandı

Andy Warhol’un bir illüstratör olarak çalıştığı döneme ait çizimleri “Andy Warhol. Love, Sex and Desire. Drawings 1950-1962” adlı kitapta toplandı.

Andy Warhol’un kariyerinin erken dönemini işaret eden, erkek bedenini kendi bakış açısından tasvir ettiği, bir illüstratör olarak çalıştığı döneme ait çizimleri, yayınevi Taschen etiketiyle ilk defa bir kitapta toplandı. “Andy Warhol. Love, Sex and Desire: Drawings 1950-1962” adlı kitap, sanatçının kataloğundaki yaklaşık bin eserin içinden seçilen 300 adet çizimi bir araya getiriyor.

Görselleri seçen ve kitabı düzenleyen Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı’ndan Michael Dayton Hermann, giriş bölümünde Warhol’un bu çizimlerde “âşık olmanın sarhoş edici heyecanını” yakaladığını paylaşıyor. “Eğer etrafınıza bakarsanız, yabancılar arasında şefkatli bir bakıştan aşıkların paylaştığı nazik bir öpücüğe kadar en sıradan ifadelerle anlatılan bu yüce duyguya şahit olacaksınız. Andy Warhol’un 1950’lerden erkeklerin samimi çizimlerinde yakalananların bazıları gibi bu basit çizimler, bize hayatın sunduğu görkemli anları hatırlatıyor. Büzülmüş dudaklardan kaçan bir kalp, coşkulu bir kucaklamayı paylaşan çıplak vücutlar veya şehvetli bir bakış, Warhol’un bu çizimlerinde yakaladığı basit, tuhaf ve şefkatli anların sadece birkaç örneği” önsözüyle başlayan kitapta aynı zamanda Warhol biyografi yazarı Blake Gopnik ve sanat eleştirmeni Drew Zeiba’nın denemeleri de yer alıyor. Bu eserlere ise James Baldwin, Thom Gunn, Harold Norse, Allen Ginsberg ve Essex Hemphill’in şiirleri eşlik ediyor.

75 Euro etiketiyle satışa sunulan kitap hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

Kaynak: play tuşu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal