Anadolu Kültür’ün ilk podcast serisi: ‘Adalet Atlası’

Anadolu Kültür’ün ilk podcast serisi: ‘Adalet Atlası’

Anadolu Kültür’ün ilk podcast projesi olan “Adalet Atlası” yayına başladı. Her perşembe yayımlanacak serinin ilk bölümü dün gerçekleşti.

Anadolu Kültür, bazı üniversitelerin kapatıldığı, ifade özgürlüğünün çeşitli yollarla sınırlandırıldığı günümüzde adaleti en baştan düşünmeye ihtiyaç duyanlara ulaşabilmek amacıyla podcast projesini hayata geçirdi.

“Adalet Atlası” adlı podcast serisi güncel hak ihlallerinden yola çıkan, ancak adaleti hukukla sınırlamayan 15 bölümden oluşuyor. Bölümlerde, müzikten adli tıbba, yapay zekâdan sinemaya pek çok alanın adaletle kesişim noktaları konuşuluyor. Her bir bölümde akademiden sanata farklı disiplinden iki veya üç konuk, Hazal Özvarış moderatörlüğünde soruları yanıtlarken sohbet ediyor.

Serinin ana akışı ve bölümler projenin Danışma Kurulu ile birlikte belirlendi. Kurul psikososyal çalışmalar ve film sosyolojisi alanlarında çalışan akademisyen Umut Tümay Arslan, hukuk sosyolojisi, insan hakları ve devlet kuramı çalışan hukukçu Kasım Akbaş, Altyazı Fasikül: Özgür Sinema projesinin yürütücüsü sinema yazarı Senem Aytaç, geçmişle yüzleşmenin yanı sıra nörobilim ile adalet ilişkisini araştıran hukukçu Ozan Erözden, feminist hukuk teorisi ve Nazi dönemi hukuk uygulamalarını çalışan hukukçu Ceren Akçabay ve Osmanlı edebiyatları ve karşılaştırmalı edebiyat alanında çalışan akademisyen Mehmet Fatih Uslu’dan oluşuyor.

İlk bölüm yayımlandı

Serinin “Antigone’den bugüne: Hukuk adaletin neresine denk düşer?” başlıklı ilk bölümüne felsefe alanında çalışan Prof. Nazile Kalaycı ve hukukçu Doç. Dr. Ertuğrul Uzun konuk oldu.

Adalet ve hukuk arasındaki mesafenin tragedyalardan yola çıkarak konuşulduğu bölümde “Hukuk ve adalet nasıl ve neden karşı karşıya geliyor?”, “2 bin 500 yıl önce yazılmış metinlerle bugünün meseleleri arasında nasıl paralellikler var?”, “Hukuk adaleti tesis eder mi?” gibi pek çok soruya yanıt arandı.

“Adalet Atlası”nın ilk bölümüne Spotify ve Apple Podcasts  linklerinden ulaşılabilir. Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal