Anadolu Kültür’den Ermenistan ve Türkiye’den sanatçılara çağrı

Anadolu Kültür’den Ermenistan ve Türkiye’den sanatçılara çağrı

Anadolu Kültür’ün, Ruben Arevshatyan, Kevser Güler, Marina Papazyan ve Armen Yesayants’tan oluşan küratoryel ekiple işbirliği içinde yürüttüğü “Ապագայի Ապագա / The Future of Future / Geleceğin Geleceği” (ԱԱ / FF / GG) adlı proje kapsamında Ermenistan ve Türkiye’den sanatçılara yaptığı açık çağrı sürüyor.

“ԱԱ / FF / GG” adlı araştırma ve üretim projesiyle Ermenistan ve Türkiye’ye dair koşulların, konumların ve kimliklerin çeşitliliği ve akışkanlığını öne çıkarabilecek pratiklere sahip sanatçıların bir araya getirilmesi amaçlanıyor.

Projeye iki ülkenin sanatsal ve toplumsal jeneolojileri üzerine eğilen, yüklü tarihlerini katetmek ve ortak geleceklerine uzanmakla ilgilenen sanatçıların başvurması bekleniyor. Açık çağrı metni şöyle:

“Her iki ülkede de sanatçılar, dünya eşi görülmemiş değişimlerden geçerken, bir paradigma kaymasıyla karşı karşıya. Yakıcı bir ‘tarih’e tanıklık etme ya da (kriz denen şey zamanın olağan akışındaki bir kesintiden ibaretmişçesine) ‘küresel tarihî bir krizin parçası olma’ durumunu yaşıyorlar. Birçoğumuz tasvir edilen bu kesintiye, Ermenistan ve Türkiye’nin fiziki, tarihsel-politik, kültürel ve psikolojik alanlarını boydan boya kesen kapalı sınır dolayısıyla fazlasıyla aşinayız. Ama bizce yine de geleceği tasavvur etmenin ve henüz tam anlamıyla bakamadığımız ortak şimdi ve geçmişleri anlatmanın başka yolları bulunabilir.

“Birbirini dışlayan güncel öngörülerin ötesinde geleceklilik (futurity) üretebilecek ortak bir eleştirel söylem kurabilir miyiz? Olası geleceklere yönelirken, sanatsal pratiklerin açabileceği biçimler ve benimseyeceği taktikler neler olabilir – onarıcı, provokatif, pervasız ya da başka türlü? Halihazırda var olan kolektif deneyimlerden, bilgi ve deneyim paylaşımı yollarından ne tür gelecekler örgütlenebilir? Tüm açıklığı, çoğulluğu ve çeşitliliğiyle gelecek(ler) üstüne bugün nasıl konuşulabilir? Tarihin pek çok ânında, pek çok başka yönelimle kullanılmış, imkânları aşınmaya yüz tutmuş ‘gelecek’ kavrayışları bugün nasıl yenilenebilir? Geleceğin Geleceği? Gaip Gelecek? Göç Gelecek? Geçmiş Gelecek? Projenin adı, Ermenice, İngilizce ve Türkçe’de geleceğe dair soruların karmaşıklığına yoğunlaştığımız konuşmalarımızdan doğdu. ‘ԱԱ / FF / GG’, bu soruları çoğaltmaya ve bunları birlikte açmaya davet ediyor.

“ԱԱ / FF / GG’, beraberlik, ayrılma ve ayrıştırma; sosyallik ve dayanışmanın eski ve yeni biçimleri; çeşitli topluluk oluşturma pratikleri; geçmiş, gelecek ve şimdiki teknolojiler üzerine söylemlerle ilişkili, ancak bunlarla sınırlı olmayan yaklaşımlarıyla geleceği tasavvur etmeye yönelmiş sanatçılar için bir buluşma öneriyor. Projenin, her zamankinden daha duyulur olan ve inkâr edilemeyecek derecede acil görünen bir arada olmanın yolları üzerine ve bunları hayata geçirmenin olanakları hakkında birlikte düşünmek için bir zemin işlevi görmesi, esas amacımız.

“Projenin araştırma ve üretim safhalarında gerçekleşecek görüşme ve konuşmalarla şekillenecek olan ‘ԱԱ / FF / GG’, İstanbul, Yerevan ve bir Avrupa şehrinde, çeşitli biçimlerde toplantılar, atölye çalışmaları, kamusal programlar ve sergilerin geliştirilmesini ve çevrimiçi platformlarda takip edilebilecek paylaşımların yanı sıra, proje sonunda bir yayının hazırlanmasını öngörüyor.”

Projeye, Ermenistan veya Türkiye’den olup bu iki ülkeden birinde ya da Avrupa’da yaşayan sanatçılar başvuru yapabilecek. Başvurular 31 Temmuz 2020’de son bulacak.

Proje hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şuraya, başvuru yapmak için de şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal