Anadolu Ajansı’nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verildi

Anadolu Ajansı’nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verildi

Anadolu Ajansı’nın (AA) faaliyet, bütçe ve örgütlenme denetimi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verildi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 19 Nisan’da (bugün) Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 14 sayılı “İletişim Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”nde değişiklik yapıldı.

Yeni değişiklikle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın görevlerini düzenleyen maddeye, “kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanacak kurumsal iletişim standartlarını belirlemek” bendi de eklendi. Böylece devletin tüm birimlerinin iletişim standartları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenecek.

AA’nın faaliyet, bütçe, örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi üzerinde denetim yetkisi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın eline geçti. Bu denetime ilişkin usul ve esaslar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenecek ve yapılacak sözleşmede AA yöneticilerinin atanma yolları da tanımlanacak.

Başkanlık, her yıl kendi bütçesinin AA bölümündeki ödeneği aşmamak üzere AA ile en çok 5 yıllık sözleşme yapmaya da yetkili oldu.

Prof. Dr. Fahrettin Altun idaresindeki Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, yurt içinde ve yurt dışında Türkiye’nin iletişim ve tanıtım faaliyetlerini yönetiyor. Başkanlığın yetkileri arasında Basın İlan Kurumu’nun denetimi de bulunuyor.

Öte yandan TRT de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ilgili kurumu olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal