Anadili Kadınları’ndan çağrı: ‘Anadili yaşatır, İstanbul Sözleşmesi yaşatır’

Anadili Kadınları’ndan çağrı: ‘Anadili yaşatır, İstanbul Sözleşmesi yaşatır’

Anadili hakkı için mücadele eden, Türkiye’nin farklı kentlerinden kadınların kurduğu Kadın Anadili Çalışma Grubu, “Anadili yaşatır, İstanbul Sözleşmesi yaşatır” çağrısında bulundu.

Kadın Anadili Çalışma Grubu, YouTube’dan yayımladığı videoyla “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde anadilimde sana seslenmek istiyorum” dedi.

Gürcüce, Kürtçe, Lazca, Hemşince, Ermenice, Süryanice, Abhazca, Çerkesce ve Türkçe videolarla seslenen kadınların çağrısı şöyle:

“Sevgili Dostum,

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde anadilimde sana seslenmek istiyorum. Ana dilidir insanı gerçekleştiren. Emeğimizi, tarihimizi, mücadelemizi, varoluşumuzu haykıran. Anadilimiz içinde biz oluyoruz.

“Bir hayat yaşıyoruz ve başka hayatlarla, başka anadilleri ile kesişiyor yolumuz. Acımızı yaşadığımız, umudumuzu paylaştığımız evimizin, bizi birbirimize bağlayanın anadilimiz olduğunu biliyoruz.

“Uygulanması için mücadele verdiğimiz ve tarafı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere, şiddete uğrayan kişilerin ve tanıklarının kendilerini anadilleriyle ifade edebilmeleri için onlara yetkin çevirmenler sağlanması haktır.  Yaşam haktır, anadili haktır. Çünkü; anadili yaşatır! İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal