Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un evinin önüne giyotin kuruldu

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un evinin önüne giyotin kuruldu

ABD’de protestocular dünyanın en zengin insanı Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un evinin önüne giyotin koydu. Protestocular Amazon’un polise yardım ettiğini ve çalışanlarına kötü davrandığını belirtiyor

ABD’de George Floyd’un katledilmesiyle başlayan protestolar koronavirüse rağmen devam ediyor. Son olarak göstericiler 165 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Amazon Kurucusu Jeff Bezos’un Washington’daki evinin önüne giyotin koydu.

Giyotinin altına da “Yoksul topluluklarımızı destekleyin. Zengin adamları değil” yazan bir pankart yerleştirildi.

Bir grup gösterici Bezos’un evinin önünde kendisini kınayan açıklamalarda bulundu. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda protestocular Amazon’un polisin kendilerini gözetlemede yardımcı olduğunu iddia ediyor. Bunun yanında Amazon’un sendikalara baskı yaptığı ve işçileri kötü koşullarda çalıştırdığı vurgulanıyor.

Ayrıca çalışma koşullarını protesto etmek için iş bırakma eylemi düzenleyenlerden Chris Smalls’un kovulmasında siyah olmasının da etkili olduğu iddia edilerek tepki gösterildi.

Giyotin, 1789 Fransız Devrimi ile özdeşleşmiş bir idam aracı. Devrimin ardından birçok zengin aristokrat ve yöneticinin kafası giyotinle kesilmişti.

 

Kaynak: BirGün 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal