Amazon, MGM stüdyolarını 8.45 milyar dolara satın aldı

Amazon, MGM stüdyolarını 8.45 milyar dolara satın aldı

Amazon, 8.45 milyar dolarlık bir anlaşmayla başta “James Bond” filmleri olmak üzere pek çok kayda değer yapımın haklarını elinde bulunduran MGM stüdyolarını satın aldı.

Hollywood’un en eski film stüdyoları arasında yer alan ve “The Wizard of Oz” (Oz Büyücüsü), “Singin’ in the Rain”, “Ben-Hur” gibi unutulmaz filmleri sinema dünyasına kazandıran Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), uzun yıllar sinema dünyasına yön veren film stüdyolarından biri olsa da, zamanla eski gücünü ve 2010 yılında iflasın eşiğine geldi. Ancak yatırım fonları olan Anchorage Capital, Highland Capital ve Solus Alternative Asset Management’ın devreye girip şirketi satın alması MGM’i iflastan kurtardı.

Aradan geçen 10 yılda yavaş yavaş toparlanan ve özellikle televizyon tarafından “The Handmaid’s Tale” gibi dikkat çekici işlere imza atan MGM, dijital platformların yükselişiyle birlikte yeniden değer kazandı. Dijital platform pazarında rekabetin artmasıyla birlikte MGM gibi zengin bir film ve dizi seçkisine sahip olan şirketlerin değeri kayda değer ölçüde arttı. Dijital platformlarında kullanıcılarına sundukları film ve dizilerin sayısını artırmak ve yeni içeriklere kaynaklık edebilecek popüler fikri mülkiyetlerin haklarını almak isteyen Netflix, Apple, Disney gibi şirketler için MGM’in zengin içerik kütüphanesi cazip bir seçenek olarak görüldü. MGM stüdyolarını satın alabilmek için haftalardır görüşmeler yapan Amazon, 9 milyar dolara yakın bir teklifte bulunmuştu.

FilmLoverss’ın Variety’den aktardığı habere göre, Amazon çok geniş bir içerik geçmişine sahip olan MGM stüdyolarını satın aldı. Böylece Amazon, Hollywood’un en geniş kapsamlı mirasına sahip stüdyolarından biri olan MGM’i bünyesine katmış oldu. Bu anlaşma Amazon’a MGM’in haklarını elinde bulundurduğu 12’si en iyi film dalında olmak üzere toplamda 177 Oscar’lı 6 bine yakın yapımı kazandırdı. Amazon, dünya çapında 7 milyar dolarlık gişe başarısı elde eden “James Bond” filmlerinin, yine 1 milyar dolara yakın bir gişe başarısı elde eden “Rocky” ve “Creed” film serilerinin haklarının sahibi oldu. Tüm bunların yanı sıra, Amazon şirketin 2017 yılından beri tam anlamıyla sahibi olduğu Epix adlı kablolu televizyon kanalını da bünyesine kattı. Televizyon tarafında ise yine oldukça geniş bir mirasa sahip olan MGM’in “The Handmaid’s Tale”, “Fargo” ve “Survivor” gibi yapımları da çatısı altında bulundurduğunu unutmamak gerekiyor.

Yapılan anlaşma sonrasında yapılan açıklamalarda öncelikli olarak televizyon projelerine odaklı olan Amazon’un MGM’in mirasını ve film kataloğunu koruyacağı belirtildi. MGM’in 4 binden fazla filmi ve 17 bin dizilik geçmişiyle MGM’i bünyesine katmış olması Prime Video servisinin büyük bir güç kazanmasını sağladı. Aynı zamanda bu anlaşma sayesinde Amazon “Pink Panther” (Pembe Panter), “Rocky” ve “James Bond” gibi büyük başarı elde etmiş serilere de erişim sağlayabilecek.

Prime Video ve Amazon Stüdyoları adına açıklama yapan Mike Hopkins, bu anlaşmanın ardındaki gerçek değeri fikri mülkiyet kazanımı olarak nitelendirirken var olan içerik kataloğunu MGM ile birlikte yeniden değerlendirerek yeni projeler geliştireceklerini belirtti ve bu anlaşmanın oldukça heyecan verici olduğunu söyledi.

MGM’in çatısı altında bulundurduğu projeler arasında Daniel Craig’in son kez yer aldığı James Bond filmi “No Time to Die”ın yanı sıra, Ridley Scott’un “House of Gucci film”, Paul Thomas Anderson imzalı “Soggy Bottom” ve Andy Weir’in “Project Hail Mary” adlı romanının Ryan Gosling’li uyarlaması yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal