Altyazı, yayın hayatına e-dergi formatında devam edecek

Altyazı, yayın hayatına e-dergi formatında devam edecek

2021’de 20’nci yaşını kutlamaya hazırlanan Altyazı Sinema Dergisi, yayın hayatına yenilenen web sitesi ve e-dergi formatıyla devam edecek. 201. sayısından itibaren e-dergi formatıyla çevrimiçi formatta yayımlanan derginin 201. sayısının dosya konusu ise “Renklerin Sineması”.

Yayın hayatına Eylül 2001’de başlayan dergi, pandemi döneminde matbu yayıncılığa ara verdi. Yayınlarını zenginleştiren ve web sitesinin yenileyen dergi, 201. sayısı itibarıyla e-dergi formatında okurla buluşacak.

Dergiye dijital abonelik sisteminden ulaşılabilir. Okurlar için altyazi.net üzerinden çeşitli abonelik paketleri sunuluyor. Aboneler derginin son sayısının yanında eski sayıların da bir kısmına ulaşabiliyor.

Her ay farklı belirli bir dosya konusu etrafında şekillenen dergi, ilerleyen dönemde sinemalarda ve dijital platformlarda gösterilen filmlere dair özgün içeriklere ve yeni köşelere de yer verecek.

Öte yandan derginin sinema tarihine özgün bir bakış açısıyla yaklaşan 200. özel sayısı da çok yakında raflardaki yerini alacak.

‘Renklerin Sineması’

Altyazı’nın 201. sayısı “Renklerin Sineması” başlıklı dosya konusuyla yayımlandı.

Bu sayıda sessiz sinema yıllarının renklendirme uygulamalarından farklı dönemlerde çekilmiş kara film örneklerine, Avrupa sanat sineması klasiklerinden Amerikan bağımsızlarına pek çok farklı türe, döneme ve akıma odaklanılarak sinemada ışığın, gölgenin, parlak renklerin ve siyah-beyazın farklı kullanımları inceleniyor.

Dario Argento’nun kült korku filmi “Suspiria”, Akira Kurosawa’nın rengârenk samuray filmi “Kagemusha”, Nicolas Roeg imzalı “Karanlığın Gölgesinde” ve Krzysztof Kieslowski’nin “Mavi”, “Kırmızı” ve “Beyaz”dan oluşan “Renk Üçlemesi” dosya kapsamında incelenen yapıtlar arasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal