Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler belirlendi

Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler belirlendi

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler açıklandı.

Bu yıl “Öze Dönüş” temasıyla 26 Ekim’de başlayacak olan festival 1 Kasım’a dek sürecek.

Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun ve sinema yazarları Sevin Okyay ile Mehmet Açar’ın ön jüriliğinde yapılan değerlendirme sonucu yarışmaya seçilen on film şöyle: Ali Aydın imzalı “Kronoloji”, Ali Özel imzalı “Bozkır”, Faysal Soysal imzalı “Ceviz Ağacı”, Kıvanç Sezer imzalı “Küçük Şeyler”, Leyla Yılmaz imzalı “Bilmemek”, Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er imzalı “Omar ve Biz”, Onur Ünlü imzalı “Topal Şükran’ın Maceraları”, Orçun Behram imzalı “Bina”, Özkan Yılmaz imzalı “Soluk” ve Ümit Ünal imzalı “Aşk, Büyü, vs.”

Seçilen filmlerden sekizi (“Aşk, Büyü, vs.”, “Bilmemek”, “Bina”, “Bozkır”, “Ceviz Ağacı”, “Omar ve Biz”, “Soluk”, “Topal Şükran’ın Maceraları”) Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. Altı film de dünya ilkgösterimlerini Antalya’da yapacak.

Zeki Demirkubuz başkanlığında yazar ve senarist Latife Tekin, oyuncu Şebnem Bozoklu, oyuncu ve senarist Mert Fırat ile görüntü yönetmeni Emre Erkmen oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi, en iyi filmi belirleyecek.

Festivalin tüm programı 17 Ekim’de açıklanacak. Festivalin kazananları 1 Kasım’da festivalin Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

“Aşk, Büyü, vs.” / Ümit Ünal

“Bilmemek” / Leyla Yılmaz

“Bina” / Orçun Behram

“Bozkır” / Ali Özel

“Ceviz Ağacı” / Faysal Soysal

“Kronoloji” / Ali Aydın

“Küçük Şeyler” / Kıvanç Sezer

“Omar ve Biz” / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er

“Soluk” / Özkan Yılmaz

“Topal Şükran’ın Maceraları” / Onur Ünlü

Ulusal Belgesel Film Yarışması

“Aether” / Rûken Tekeş

“Amina” / Kıvılcım Akay

“Asfaltın Altında Dereler Var!” / Yasin Semiz

“Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü” / Alper Şen

“Bir Rüya Gördüm, Anlatsam da Anlamazsınız” / Burcu Esenç & Cantekin Cantez

“Dişçinin Korkusu” / Murat Erün

“Kadınlar Ülkesi” / Şirin Bahar Demirel

“Mavi Otel” / Hasan Basri Özdemir & Emre Karadaş

“Patron” / Hasan Başoğlu

“Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” / Rena Lusin Bitmez

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

“Ablam” / Burcu Aykar

“Ah, Asuman!” / Ümit Kıvanç

“Aylin” / Ozan Yoleri

“Ben Değilim” / Cenkay Kılıç

“Bugün Ölmek İstemiyorum” / Onur Sefer

“Duyuyor Musun Anne?” / Tuna Kaptan

“Günlerin Ardından” / Ferit Karol

“Lupus” / Gokhan İpekkan

“Mavi Arabam” / Deniz Dirin

“Orada” / Zeynep Köprülü

“Öğle Arası” / Demet Derelıoğlu Aran

“Siyah Güneş” / Arda Çiltepe

“Taş” / Alican Yücesoy

“Yabancı” / Damla Kırkalı

“Yağmur Olup Şehre Düşüyorum” / Kasım Ördek

Ulusal Yarışma Ödülleri

En iyi film: 250.000 TL

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: 100.000 TL

En iyi yönetmen: 50.000 TL

Cahide Sonku Ödülü: 50.000 TL

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: 100.000 TL

En iyi senaryo: 30.000 TL

En iyi görüntü yönetmeni: 20.000 TL

En iyi müzik: 20.000 TL

En iyi kurgu: 20.000 TL

En iyi sanat yönetmeni: 20.000 TL

En iyi kadın oyuncu: 20.000 TL

En iyi erkek oyuncu: 20.000 TL

En iyi yardımcı kadın oyuncu: 10.000 TL

En iyi yardımcı erkek oyuncu: 10.000 TL

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü

İzleyici Ödülü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal