Altın Portakal’ın en iyisi ‘Hayaletler’ uluslararası festivallerde

Altın Portakal’ın en iyisi ‘Hayaletler’ uluslararası festivallerde

“Küçük Kara Balıklar” ve “Sulukule Mon Amour” adlı kısa filmlerin yönetmeni Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi “Hayaletler”, Varşova ve Belçika’da seyirciyle buluşacak.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda en iyi film ve en iyi yönetmen dâhil beş dalda ödül kazanan “Hayaletler” filmi, bugün ve yarın Avrupa’nın en önemli festivallerinden sayılan 36. Varşova Film Festivali’nin “Keşifler” bölümünde gösterilecek. Film gelecek hafta da 47. Ghent Film Festivali’nin ana yarışmasında jüri karşısına çıkacak.

Oscar adayı bağımsız filmlerle yarışacak

“Hayaletler”, 13 Ekim’de başlayan 47. Gent Film Festivali’nde Pedro Costa, Chloé Zhao, Maïwenn, Ágnes Kocsis’in de aralarında olduğu ödüllü yönetmenlerin Oscar adayı olan bağımsız filmleriyle jüri karşısına çıkacak. 19, 20 ve 22 Ekim tarihlerinde Belçika’da seyirciyle buluşacak olan film, 12 yapım ile birlikte en iyi film dalında Büyük Ödül ve müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Ödülü için yarışacak.

İlkgösterimini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nden eleştirmenlerin Büyük Ödül’ünü alan filmde İstanbul’da yaşayan dört karakterin, büyük bir elektrik kesintisinin yaşadığın tek bir günde geçen hikâyesine odaklanılıyor. Kentsel dönüşüm, soylulaştırma ve Suriyeli mülteciler ekseninde, danstan ve dinamizmden ödün vermeden işlenen filmde kadın karakterler ön plana çıkarılarak umut ve hayatta kalmaya çağrı yapılıyor.

Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in başrollerde olduğu filmin yapımcılığını Dilek Aydın, görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin, sanat yönetmenliğini ise Erdinç Aktürk üstlendi.

“Hayaletler”in Türkiye’deki gösterim tarihi önümüzdeki aylarda netlik kazanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal