Altın Portakal’da yarışacak ulusal uzun metraj filmler belli oldu

Altın Portakal’da yarışacak ulusal uzun metraj filmler belli oldu

Bu yıl 57’ncisi düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler belli oldu.

3-10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bu yıl 47 film başvurdu. Festival danışmanı, akademisyen ve sinema yazarı Ahmet Gürata ile sinema yazarları Sevin Okyay ve Mehmet Açar‘dan oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucu 12 film belirlendi.

Fikret Reyhan‘ın “Çatlak”, Tankut Kılınç‘ın “Dersaadet Apartmanı”, Nesimi Yetik‘in “Dirlik Düzenlik”, Derviş Zaim‘in “Flaşbellek”, Orçun Benli’nin “Gelincik”, Erdem Tepegöz‘ün “Gölgeler İçinde”, Azra Deniz Okyay‘ın “Hayaletler”, Tunç Şahin‘in “İnsanlar İkiye Ayrılır”, Atalay Taşdiken‘in “Kar Kırmızı”, Barış Gördağ ve Yasin Çetin‘in “Koku”, Ferit Karol‘un “Kumbara” ve Reis Çelik‘in “Ölü Ekmeği” adlı filmleri bu yıl Altın Portakal ödülleri için yarışacak.

Tüm filmlerin ilkgösterimi Antalya’da yapılacak

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na bu yıl getirilen “Türkiye’de ilkgösterim” koşulu kapsamında yarışmaya seçilen tüm filmler Türkiye’de izleyiciyle ilk kez Antalya’da buluşacak.  Yarışmadaki dokuz film ise (“Çatlak”, “Dersaadet Apartmanı”, “Dirlik Düzenlik”, “Flaşbellek”, “Gelincik”, “İnsanlar İkiye Ayrılır”, “Kar Kırmızı”, “Koku” ve “Kumbara”) dünyadaki ilkgösterimlerini de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacak.

En iyi film ödülü, Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü dahil 16 kategoride verilecek ödüllerin yanı sıra, Cahide Sonku Ödülü, Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü, SİYAD En İyi Film Ödülü de festival kapsamında verilecek.

12 kısa metraj, 10 belgesel film yarışacak

Akademisyen ve sinema yazarı Ahmet Gürata, sinema yazarı Senem Erdine ile Antalya Altın Portakal Film Festivali Kısa ve Belgesel Film Yarışmaları Koordinatörü, yapımcı Engin Palabıyık’tan oluşan seçici kurulun kararıyla Ulusal Kısa Metraj ve Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yer alacak filmler de belirlendi.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’na 206 yapım başvurdu ve 12 film seçildi.  Mahsum Taşkın’ın “Binbir Gece Masalları”, Fehmi Öztürk’ün “Bir Annenin Sonatı”, Melik Kuru’nun “Biz Bir Aileyiz”, Emre Birişmen’in “Buhar”, Haydar Taştan’ın “Cengiz”, Can Deniz Atıcı’nın “Kara Kutu”, Esme Madra’nın “Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi”, Burcu Görgün Toptaş’ın “Kırk Mum”, Irmak Karasu’nun “Mamaville”, Ayris Alptekin’in “Ondan Bahsetmiyorum”, Malaz Usta’nın “Sürgünde Bir Yıl” ve Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmleri festivalin Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yarışacak.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’na ise bu yıl 46 başvuru yapıldı. İlkgösterimini Antalya’da yapacak olan belgeseller şöyle: Zeynep Dadak’ın “Ah Gözel İstanbul”, Pervin Metin Candan’ın “Bir “Sinema Paradiso” Hikayesi”, Stella Sema Yeşiltaç’ın “Eğer Ruh Donarsa…”, Metin Akdemir’in “Hayalimdeki Sahneler”, Deniz Tortum’un “Maddenin Halleri”, Serdar Kökçeoğlu’nun “Mimaroğlu”, Eytan İpeker’in “Miss Holokost Survivor”, Sidar İnan Erçelik’in “Rüzgâr Tayı”, Metin Avdaç’ın “Tipi” ve Selin Şenköken’in “Yangın Yerinde Orkideler”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal