Altın Portakal Film Festivali ertelendi

Altın Portakal Film Festivali ertelendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 26 Eylül-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 16. Uluslararası Piyano Festivali ile 18- 24 Ekim tarihlerinde yapılacak 52. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ertelendi. Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Piyano Festivali’nin 17 Kasım’da başlayıp 29 Kasım’da sona ereceği ve hemen ardından 29 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında da Film Festivali’nin gerçekleştirileceği ilan edildi.

Festivallerin ülkenin seçim atmosferine girmesi ve kasım ayında G20 Liderler Zirvesi’nin Antalya’da yapılacak olması gerekçeleriyle ertelendiği açıklandı. 

Antalya Altın Portakal Film Festivali, geçen yıl da Reyan Tuvi’nin yönettiği Gezi Direnişi belgeseli “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”e uygulanan sansürle gündeme gelmiş, birçok yönetmen Tuvi’ye destek olmak için festivalden çekilmişti.

Öte yandan, 2014 yılına kadar Antalya Kültür ve Sanat Vakfı’nca (AKSAV) düzenlenen bu festivaller, AKSAV’la ilgili hukuksal sorunlar nedeniyle, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı da belediyeye destek vermişti.

17 yıldır aralıksız verilen Altın Portakal Şiir Ödülü ise, AKP’li belediye başkanı Menderes Türel’in bu etkinliğe destek vermemesi üzerine geçen yıl gerçekleştirilememişti. 

Ödülün seçici kurulunda bulunan, 2013 yılında da Antalya Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görülen Şükrü Erbaş ise “17 yıllık çok değerli bir gelenek, siyasi iktidarın yerel iktidarıyla yok edilmiştir. Aslında bu bir hınç alma operasyonudur” demişti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal