Altın Palmiye ödüllü ‘Parazit’ gösterimde

Altın Palmiye ödüllü ‘Parazit’ gösterimde

Bu hafta ikisi yerli, üçü yabancı, beş film gösterime giriyor.

Güney Kore sineması, dünyaya ilham veren örnekler üretmeye devam ediyor. Onlardan biri, “Ojka” filmiyle tanınan yönetmen Bong Joon-ho’nun “Parazit” adlı son eseri. Bong Joon-ho’nun senaryosuna da katkı sunduğu filmde Song Kang Ho, Jo Yeo Jeong, Park So Dam ile Choi Woo Sik rol alıyor.

72. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’ye değer görülen “Parazit”le ilgili bir diğer çarpıcı bilgi, ABD’de yakaladığı gişe başarısı. Boxoffice Türkiye’nin verilerine göre, ABD’de sadece üç salonda gösterine giren film, ilk hafta sonunda 376 bin dolar hasılat elde etti. Bu rakam, dili İngilizce olmayan bir yapımın ABD’de ulaştığı en yüksek salon başına hasılat miktarı oldu. “Parazit” Türkiye’de 100 lokasyonda gösterimde.

Metropolleşen Seul’de zengin ve fakir insanların hayatlarına bir bakış sunan filmde, fakir Kim ailesiyle zengin Park ailesinin hayatlarının kesişmesiyle yaşananlar aktarılıyor.

‘Merhaba Güzel Vatanım’

Ahmet Ümit’in senaryosunu yazdığı “Merhaba Güzel Vatanım”, haftanın iki yerli filminden biri. Cengiz Özkarabekir’in yönettiği yapımda Yetkin Dikinciler, Serkan Altıntaş, Berna Laçin ile Pelin Batu rol alıyor. Filmin müziklerinde Cem Erman’ın imzası var.

Filmde hem Nâzım Hikmet’in hem de onu örnek alan, onun yolunu izleyerek Moskova’ya giden Ahmet’in hikâyesi işleniyor. Nâzım Hikmet’in hapishaneden Rusya’ya uzanan yolculuğu, 80 darbesi döneminde Moskova’ya giden yazar Ahmet Ümit’in hayatıyla paralel bir kurguyla aktarılıyor.

‘Terminatör: Kara Kader’

“Terminatör” serisi, “Terminatör: Kara Kader” filmiyle sürüyor. Tim Miller’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, “Terminatör” klasiğinin yaratıcısı James Cameron’ın yapımcılığını üstlendiği filmin kadrosunda, seriyle özdeşleşen oyuncular Arnold Schwarzenegger ve Linda Hamilton yeniden bir araya geliyor. Filmde onlara oyuncular Mackenzie Davis ve Brett Azar eşlik ediyor. Ken Seng’in görüntü yönetmenliğini yaptığı filmin müziklerini Junkie XL hazırladı.

Sarah Conor’ın Mahşer Günü’nü engellemesinin ve insan ırkının kaderini belirlemesinin üzerinden yıllar geçmiştir. Ne var ki makinelerle insanların savaşı devam etmektedir.

‘Palyaço’

Korku unsuru olarak palyaçoları kullanan filmlere, Joseph Kelly’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Palyaço” filmiyle yenisi ekleniyor. Martin Klebba, Tony Moran ve Ari Lehman’ın rol aldığı filmin kadrosunda, yönetmen Joseph Kelly de bulunuyor. Filmin görüntü yönetmenliğini Joe Lujan üstleniyor.

Bir grup hayalet avcısı, eskiden orada yaşamış palyaçoların ruhlarının musallat olduğu bir otelin sırrını çözmeye çalışırlar. Bu uğraş hayatlarına mal olacak bir kâbusa dönüşür.

‘Araf 3: Cinler Kitabı’

Haftanın yerli yapım korku filmi, Biray Dalkıran’ın yönetmen koltuğunda oturduğu “Araf” serisini üçüncü halkası olan “Cinler Kitabı”. Senaryosunu Biray Dalkıran’ın Şafak Güçlü ile birlikte yazdığı yapımda Mehmet Baştürk, Çağla Erdimen, Emre Özmen ve Sevgi Akoğlu yer alıyor.

Arda henüz sekiz yaşındayken şeytana tapan güçlü bir cin tarafından ele geçirilmiştir. Nihal, kardeşini kurtarmak için elinden geleni yapar. Bu sırada güçlü büyülerin olduğu “Kitabü’l Azazil” ile karşılaşır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal