Altın Küre’de bir ilk: İlk kez üç kadın yönetmen ‘en iyi yönetmen’ adayı

Altın Küre’de bir ilk: İlk kez üç kadın yönetmen ‘en iyi yönetmen’ adayı

Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin düzenlediği 78. Altın Küre ödüllerinin adayları belli oldu. Festival tarihinde ilk kez “en iyi yönetmen” kategorisinde üç kadın yönetmen aday gösterildi. Aday gösterilen üç kadın, “Nomadland”in yönetmeni Chloe Zhao, “Promising Young Woman”ın yönetmeni Emerald Fennell ve “One Night in Miami”nin yönetmeni Regina King oldu.

78. Altın Küre ödülleri 28 Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Amy Poehler ve Tina Fey’in sunuculuğunu üsteleneceği törenin çevrimiçi mi yoksa salonda mı yapılacağı henüz netlik kazanmadı.

Sinema dalında Orson Welles’in yönettiği “Yurttaş Kane”nin (Citizen Kane,1941) senaryo yazarı Herman Mankiewicz’i odağına alan David Fincher imzalı “Mank” altı dalda Altın Küre’ye aday oldu. Onu beş adaylıkla “The Trial of the Chicago 7” ve dörder adaylıkla “Nomadland”, “Promising Young Woman” ve “The Father” takip etti.

Televizyon dalında öne çıkan adaylar ise “The Crown”, “Schitt’s Creek”, “Ozark” ve “The Undoing” dizileri oldu.

“Mank”

78. Altın Küre adaylarının listesi şöyle:

Sinema

En İyi Film (Drama)

“The Father”

“Mank”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“The Trial of the Chicago 7”

En İyi Film (Komedi ya da Müzikal)

“Borat Subsquent Moviefilm”

“Hamilton”

“Music”

“Palm Springs”

“The Prom”

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Riz Ahmed (Sound of Metal)

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Anthony Hopkins (The Father)

Gary Oldman (Mank)

Tahar Rahim (The Mauritanian)

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)

Andra Day (The United States vs Billie)

Frances McDormand (Nomadland)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Sacha Boran Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)

James Corden (The Prom)

Lin-Manuel Miranda (Hamilton)

Dev Patel (The Personal History of David Copperfield)

Andy Samberg (Palm Springs)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Kate Hudson (Music)

Michelle Pfeiffer (French Exit)

Rosamund Pike (I Care A Lot)

Anya Taylor (Joy Emma)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Jared Leto (The Little Things

Bill Murray (On the Rocks)

Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Glenn Close (Hillbilly Elegy)

Olivia Colman (The Father)

Jodie Foster (The Mauritanian)

Amanda Seyfried (Mank)

Helena Zengel (News of the World)

En İyi Yönetmen

Emerald Fennell (Promising Young Woman)

David Fincher (Mank)

Regina King (One Night in Miami)

Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

Chloé Zhao (Nomadland)

En İyi Senaryo

“Promising Young Woman”

“Mank”

“The Trial of the Chicago 7”

“The Father”

“Nomadland”

En İyi Müzik

“The Midnight Sky”

“Tenet”

“News of the World”

“Mank”

“Soul”

En İyi Orijinal Şarkı

“Fight for You” (Judas and the Black Messiah)

“Hear My Voice” (The Trial of the Chicago 7)

“Io Si” (The Life Ahead)

“Speak Now” (One Night in Miami)

“Tigress & Tweed” (The United States vs. Billie Holliday)

En İyi Animasyon Film

“The Croods: A New Age”

“Onward”

“Over the Moon”

“Soul”

“Wolfwalkers”

Yabancı Dilde En İyi Film

“Another Round” (Danimarka);

“La Llorona” (Guatemala)

“The Life Ahead” (İtalya)

“Minari” (ABD)

“Two of Us” (Fransa)

Televizyon

En İyi Dizi (Drama)

“The Crown”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Lovecraft Country”

“Ratched”

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Olivia Colman (The Crown)

Jodie Comer (Killing Eve)

Emma Corrin (The Crown)

Laura Linney (Ozark)

Sarah Paulson (Ratched)

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Jason Bateman (Ozark)

Josh O’Connor (The Crown)

Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Matthew Rhys (Perry Mason)

Al Pacino (Hunters)

En İyi Dizi (Komedi-Müzikal)

“Emily in Paris”

“Ted Lasso”

“The Flight Attendant”

“Schitt’s Creek”

“The Great”

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Lily Collins (Emily in Paris)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Elle Fanning (The Great)

Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

Jane Levy (Zoey’s Extraordinary Playlist)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Don Cheadle (Black Monday)

Nicholas Hault (The Great)

Eugene Levy (Schitt’s Creek)

Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Ramy Youssef (Ramy)

En İyi Mini Dizi/Film

“Normal People”

“The Queen’s Gambit”

“The Undoing”

“Small Axe”

“Unorthodox”

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Shira Haas (Unorthodox)

Nicole Kidman (The Undoing)

Cate Blanchett (Mrs. America)

Daisy Edgar-Jones (Normal People)

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)

Bryan Cranston (Your Honor)

Jeff Daniels (The Comey Rule)

Ethan Hawke (The Good Lord Bird)

Hugh Grant (The Undoing)

Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dizi, Mini Dizi, TV Filmi)

Gillian Anderson (The Crown)

Helene Bonham Carter (The Crown)

Julia Garner (Ozark)

Annie Murphy (Schitt’s Creek)

Cynthia Nixon (Ratched)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi, Mini Dizi, TV Filmi)

John Boyega (Small Axe)

Brendan Gleeson (The Comey Rule)

Dan Levy (Schitt’s Creek)

Jim Parsons (Hollywood)

Donald Sutherland (The Undoing)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal