Altın Koza’nın en iyisi ‘Abluka’

Altın Koza’nın en iyisi ‘Abluka’

Bu yıl açılış ve kapanış etkinlikleri ile film gösterimlerinin yapılmadığı 22. Adana Altın Koza Film Festiva’nin kazananları, Adana Divan Oteli’nde düzenlenen sade bir basın toplantısıyla açıklandı. Emin Alper’in yönettiği “Abluka” En İyi Film Ödülü’ne değer görüldü. “Abluka” En İyi Kurgu dalında Osman Bayraktaroğlu’na ödül getirirken, film Adana İzleyici Ödülü’nün sahibi oldu. İsmail Durmaz da aynı filmle En İyi Sanat Yönetmeni ödülünü aldı. Ayrıca filmdeki performansıyla Berkay Ateş, Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. “Abluka” 72. Venedik Film Festivali’nden de Jüri Özel Ödülü ile ayrılmıştı.

Tolga Karaçelik, “Sarmaşık” filmiyle en iyi yönetmen seçildi. Aynı filmde rol alan Nadir Sarıbacak En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 

En İyi Senaryo Ödülü “Ana Yurdu” filmiyle Senem Tüzen’e değer görültü. “Ana Yurdu” SİYAD Ödülü ile Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü’nün de sahibi oldu. “Ana Yurdu” Nihal Koldaş’a da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı. 

Yılmaz Güney Ödülü “Kar Korsanları” filmine, Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Ödülü “Nefesim Kesilene Kadar” filmiyle Ece Yüksel’e verildi.

Festivalin diğer kazananları şöyle:

En İyi Müzik – Demircan Demir (Kasap Havası) – Oy çokluğuyla

En İyi Görüntü Yönetmeni – Vedat Özdemir (Ana Yurdu) – Türksoy Gölebeyi (Kar Korsanları)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Hülya Böceklioğlu (Yarım)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Özgür Emre Yıldırım (Eksik)

Jüri Özel Mansiyon Ödülü – Ece Atay (Yarım)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal