Altın Aslan, Venezüella’ya gitti

Altın Aslan, Venezüella’ya gitti

İtalya’nın Lido adasında düzenlenen 72. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. En iyi filme verilen Altın Aslan ödülünün sahibi, Lorenzo Vigas’ın yönettiği “From Afar” filmi oldu. En iyi yönetmene verilen Gümüş Aslan ödülünü ise “The Clan” filmi ile Pablo Trapero’ya, festivalin jüri üyelerinden olan Nuri Bilge Ceyhan sundu.

‘Abluka’ya Jüri Özel Ödülü

Venedik’te bağımsız sinema eleştirmenleri tarafından verilen Premio Bisato D’oro ödülü ve Arca CinemaGiovani En İyi Film ödülünden sonra, bu akşamki törende Jüri Özel Ödülü alan “Abluka” filmi, Venedik’ten üç ödülle ayrıldı. “Abluka”nın yönetmeni Emin Alper ödül konuşmasında, “Beraber çalıştığım ekip arkadaşlarıma ve bu süreçte yanımda olan ailem, arkadaşlarım ve karıma teşekkür ederim. Ekip olarak iyi bir iş çıkardık” dedi.

‘Bu ödülü ülkem Venezüella’ya armağan ediyorum’

Bu seneki Altın Aslan ödülünün sahibi, Venezüella ve Meksika ortak yapımı olan “From Afar” filmi oldu. Filmin yönetmeni Lorenzo Vigas ödül konuşmasında, filmde birlikte çalıştığı arkadaşlarını çok sevdiğini ve onlarla çalışmaya devam etmek istediğini söyledi. “Hepinize arkadaşlığınız için teşekkür ediyorum” diyen Vigas, Altın Aslan ödülünü Venezüella’ya armağan etti. Vigas, “Bu filmin Venezüella’da çekilmesini mümkün kılan yapımcıma teşekkür ediyorum. Bu filmin tanrısı olan oyuncu arkadaşım Alfredo Castro’ya özel teşekkürlerimi sunuyorum. Bu inanılmaz ödülü ülkem Venezüella’ya ithaf ediyorum. Bazı problemlerimiz var ama biz çok pozitif ve şaşırtıcı bir milletiz. Küçükken ilham aldığım anneme ve şu an yanımda olan karıma teşekkür ediyorum” dedi.

Festivalin diğer kazananları

Charlie Kaufman ve Duke Johnson‘ın yönettiği “Anomalisa”, Jüri Büyük Ödülü‘nü aldı. En İyi Senaryo Ödülü “L’hermine” isimli filmiyle Christian Vincent’ın oldu. En iyi ilk filme verilen Geleceğin Aslanı ödülü, “The Childhood of a Leader” isimli filmiyle Brady Corbet’e değer görüldü. Abraham Attah, Cary Fukunaga’nın yönettiği “Beast of No Nation”daki performansıyla En İyi Genç Oyuncu Ödülü’nü aldı. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, “Per Amor Vostro”daki performansıyla Valeria Golino’nun; En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise “L’hermine”deki performansıyla Fabrice Luccini’e değer görüldü.

Jüri başkanlığını Jonathan Demme’nin yaptığı “Ufuklar” bölümünde En İyi Kısa Film Ödülü ise Dubravka Turic’in yönettiği “Belladonna”ya sunuldu.

Hazırlayan: Fundanur Öztürk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal