Almanya’dan Türkiye’ye Osman Kavala çağrısı: ‘Tutukluluğunun devam etmesi kabul edilemez’

Almanya’dan Türkiye’ye Osman Kavala çağrısı: ‘Tutukluluğunun devam etmesi kabul edilemez’

Almanya hükümetinin İnsan Hakları Sorumlusu Bärbel Kofler, Osman Kavala’nın tutukluğunun “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Ceza infaz düzenlenmesinden yararlanamayanlara yönelik “insani bir tutum” izlenmesi çağrısında bulundu.

Bärbel Kofler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararının ardından, Türkiye hükümetine tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Kofler, yaptığı yazılı açıklamada, “AİHM’nin kararına ve 18 Şubat 2020 tarihinde beraat etmesine rağmen, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devam etmesi benim için kabul edilemez” ifadesini kullandı.

AİHM, Türkiye hükümetinin Osman Kavala’nın tahliyesi kararını bir üst merci olan Büyük Daire’ye taşıma başvurusunu reddetmiş, böylelikle AİHM’nin Kavala için 10 Mart 2019’da aldığı derhal tahliye kararı kesinleşmiş oldu.

Almanya hükümetinin İnsan Hakları Sorumlusu Kofler, AİHM’in tahliye kararının artık uygulanması gerektiğine işaret ederek, “Bu nedenle Türkiye hükümetine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüklerine uyma çağrısı yapıyorum” dedi. Kofler, bu çerçevede Türkiye hükümetinin Avrupa Konseyi ile yapıcı bir işbirliği içinde olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Kofler, Covid-19 salgının yaşandığı bugünlerde cezaevlerinde tutuklu bulunanlara da işaret ederek, TürkİYE hükümetine ceza infaz düzenlenmesinden yararlanamayanlara yönelik “insani bir tutum” izleme çağrısında bulundu.

AİHM ‘derhal serbest bırakılmasını’ istemişti

Anadolu Kültür Vakfı’nın yöneticisi ve iş insanı Osman Kavala, 18 Ekim 2017 tarihinden beri cezaevinde bulunuyor. Osman Kavala’nın başvurusunu değerlendiren AİHM, Kavala’nın “siyasi nedenlerle” ve “insan hakları savunucularını susturmak” amacıyla tutuklandığı sonucuna varmıştı. AİHM, 10 Mart 2019’da açıkladığı kararda, Ankara’ya Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” talebinde bulunmuştu.

AİHM kararına rağmen tahliye edilmeyen Kavala, şubat ayında yargılandığı Gezi Direnişi davasında beraat etmişti. Tahliyesi beklenen Kavala, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında “casusluk” suçundan tutuklanma talebiyle yeniden mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmıştı.

 

Kaynak: DW Türkçe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal