Almanya, sömürge döneminde kaçırılan Benin bronzlarını Nijerya’ya iade edecek

Almanya, sömürge döneminde kaçırılan Benin bronzlarını Nijerya’ya iade edecek

Almanya, sömürge döneminde Nijerya’dan kaçırılan Benin bronzlarını ana topraklarına iade edecek.

Dışişleri ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “sömürge döneminde ele geçirilen kültürel eserleri menşe yerlerine geri döndürme eğiliminin bir parçası” olarak Benin Krallığı’na ait bronz eserlerin 2022’de iadesine başlanacağı belirtildi.

Almanya Kültür Bakanı Monika Grütters de açıklamasında “Sömürgecilik döneminde kültürel hazineleri çalınan insanların torunları ile ortak bir anlayışla hareket etmek ve uzlaşmaya katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Nijerya’da eserler için müze inşa ediyor

Nijerya, Avrupa ve Amerika müzelerinde sergilenen Benin Krallığı’ndan kalma tarihi eserlerin ana topraklarında sergilenmesi amacıyla bir müze inşa etmeye başladı. 930 metrekarelik müzeyi, ödüllü mimar David Adjaye tasarlayacak.

Benin Krallığı’na ait 500’den fazla tarihi eser Berlin Müzesi’nde

Berlin’deki Ethnologisches Müzesi, çoğunlukla bronz olmak üzere Benin Krallığı’na ait 500’den fazla tarihi eseri elinde bulunduruyor.

Eserlerin büyük çoğunluğu ise 1897 yılında Afrika’daki İngiliz sömürge döneminde Avrupa’ya kaçırılan parçalardan oluşmakta.

Fransa ve İngiltere de elindeki eserleri iade edecek

İngiltere’deki Aberdeen Üniversitesi, geçen ay Benin Krallığı dönemine ait bronzdan Oba (kral) heykelini Nijerya’ya iade edeceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz sene Fransa’da da Senegal ve Benin’e ait kültürel varlıkların geri verilmesine ilişkin tasarı senatoda oy birliğiyle kabul edildi. Fransa’nın elinde, 46 bini 1885-1960 tarihlerinde götürülmüş sahra altı Afrika’ya ait yaklaşık 90 bin tarihi eser bulunuyor.

 

Kaynak: Euronews Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal