Alman küratörden Türkiyeli göçmenlere ırkçı sözler

Alman küratörden Türkiyeli göçmenlere ırkçı sözler

Almanya’da gerçekleşen ve Alman hükümetinin sağcı politikalarının konuşulduğu bir panelde, müze direktörü ve küratör Kasper König’in Türkiye’den gelen göçmenlere “saldırgan” demesi tartışma yarattı.

Kasper König, Almanya sanat dünyasında köşeleri tutan isimlerden biri. Çok uzun süre Frankfurt’taki (kendi kurduğu) Portikus’un ve Köln’deki Museum Ludwig’in genel direktörlüğünü yaptı. Münih’te iki ayda bir “König Series” adında bir söyleşi serisi düzenliyor ve burada sanat dünyasından isimleri ağırlıyor. 12 Kasım’da gerçekleşen panelde Türkiye kökenli olan Alman çağdaş sanatçı Cana Bilir-Meier ve yine Alman sanatçılar Henrike Naumann ile Wilhelm Klotzek konuktu. Panelin ardından konuklardan Cana Bilir-Meier’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile König’in ırkçı sözleri ortaya çıktı.

König’in tepki çeken sözleri şu şekilde:

 (Türkiye kökenli Almanları kastederek) “Bu adamlar süslü, mat kaplamalı arabalara sahipler, serseri gibi sürüyorlar. Bu sırada kadınlar dışarıda oturup nargile içiyorlar. ‘Buralar bizim’ diyorlar. Bu nasıl bir saldırganlık? Kreuzberg’deki turistler buna ‘çok kültürlülük’ deyip saygı duyuyor. New York’ta uzun yıllar yaşadım. Bu davranışlar orada asla kabul edilemez.”

Sanatçılardan destek manifestosu

Konuşmanın yayımlamasıyla birlikte panelin yapıldığı Münih’teki Municipal Theater, ırkçı sözlerden dolayı özür diledi. Bilir-Meier’in gönderisi Alman sanat camiasını harekete geçirdi ve yüzden fazla sanatçı, meslektaşlarının yaşadıklarını protesto etmek için bir manifestoya imza attı. “WE’RE SICK OF IT!” (BIKTIK!) adlı metin, Almanca konuşulan ülkelerdeki sistematik faşizmi ve bunu yapan kültür sanat kurumlarını da hedef aldı.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal