Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, Cemal Reşit Rey’de

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, Cemal Reşit Rey’de

2019 Türkiye-Rusya Kültür Turizm Yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye’ye gelecek olan Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, 10 Mart’ta, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda dinleyiciyle buluşacak. Koro, yoğun ilgi sebebiyle aynı gün saat 14.00 ve 20.00’de olmak üzere iki defa konser verecek.

Koro üyeleri, orkestra, dansçı ve solistlerin yer aldığı 120 kişilik ekiple sahneye çıkacak olan koroda, Rusya’nın “Onurlu Sanatçı” değerine sahip isimlerinden Pavel Maksimov, Valeriy Gavva, Nataliya Moskvina ve Vadim Ananyev’in yanı sıra katıldığı uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödüle değer görülen Maksim Maklakov’un da dahil olduğu çok sayıda sanatçı yer alıyor.

Konserde, Sovyet tarihinin önemli bestelerinden “Büyük Anayurt Marşları” olan “Svyaşennaya Voyna” ve “Nesokruşimaya i Legendarnaya” başta olmak üzere “Katyuşa”dan “Kalinka”ya eserler seslendirilecek.

“Midnight in Moscow” olarak da bilinen “Podmoskovnie Vechera” ile sonlandırılacak olan konserde Türkçe eserler de seslendirilecek. Koro ile okunacak “İstiklâl Marşı”nın ardından solistler “Sevdan Olmasa” ve “Çanakkale Türküsü” adlı eserleri yorumlayacak.

Konser biletleri, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu gişesinden ve Biletix’ten temin edilebilir.

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu

Koro, başlangıçta Sovyetler Birliği halklarına ve cephelerde savaşan askerlerine motivasyon vermek amacıyla kuruldu. Bir ordu korosu olmanın yanı sıra dünya müzik tarihinde yer edinen önemli eserlere imza attı.

Repertuvarında Rusya halk ezgilerinden kilise müziklerine, ülkelerin hit şarkılarından opera aryalarına birçok eseri barındıran koro; Barış Manço’dan “Gen Osman”, Tarkan’dan “Şıkıdım” başta olmak üzere pek çok şarkı ve türküyü seslendirdi.

Koronun kurucularından olup ölümüne kadar da şefliğini üstlenen Sovyetler Birliği Marşı’nın bestecisi Aleksandr Aleksandrov, 1922 yılında Moskova Konservatuvar’ında profesör unvanını aldı.

1937 yılında SSCB Halk Sanatçı olan sanatçı, iki defa Stalin Ödülü’ne değer görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal