Alejandro Jodorowsky’den ‘psikosihire’ odaklanan belgesel film

Alejandro Jodorowsky’den ‘psikosihire’ odaklanan belgesel film

Alejandro Jodorowsky’nin, kendi geliştirdiği sanatsal bir terapi yöntemi olan “psikosihiri” mercek altına aldığı yeni filmi “Psychomagie, un art pour guérir”, 7 Ağustos’ta VOD platformu Alamo on Demand’de izleyici ile buluşacak.

FilmLoverss‘ın IndieWire‘dan aktardığı habere göre, “El Topo” (Köstebek), “La montaña sagrada” ve “Santa Sangre” (Kutsal Kan) gibi kült filmleri sinema dünyasına kazandıran, gerçeküstücü sinemanın en önemli yönetmenlerinden Alejandro Jodorowsky, bu yıl yeni filmi ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Usta yönetmenin ilk belgesel filmi olan “Psychomagie, un art pour guérir”in (Psychomagic, A Healing Art) ekim ayında Fransa’da gösterime gireceği geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı. Ancak film hakkında paylaşılan son bilgiler, Jodorowsky’nin yeni filminin beklenenden önce izleyici ile buluşacağını gösteriyor.

“Psychomagie, un art pour guérir”, 7 Ağustos’ta Alamo on Demand’de izleyici ile buluşacak. Amerika’nın önemli sinema salonu zincirlerinden Alamo Drafthouse’un geçtiğimiz ay açılan VOD platformunda aynı zamanda beş filmlik bir Jodorowsky retrospektifi düzenlenecek. Retrospektifte usta yönetmenin “Fando y Lis” , “El Topo” (Köstebek), “La montaña sagrada”, “La Danza de la Realidad” (Gerçeğin Dansı) ve “Poesía sin fin” (Sonsuz Şiir) adlı filmleri gösterilecek. Ayrıca 8 Ağustos’ta da platformda online Jodorowsky masterclass‘ı gerçekleşecek.

Sadece sinemada değil, birçok farklı alanda kayda değer işlere imza atan bir sanatçı olan Jodorowsky, yeni filminde, sanatsal ve insani çalışmalarının yıllar içinde geçirdiği evrimi mercek altına alıyor.

Dünyanın dört bir yanını dolaşarak eski şifa yöntemlerinden büyüye, saykodelik deneyimlerden psikanalize birçok konuda çalışmalar yapan Jodorowsky’nin geliştirdiği sanatsal bir terapi yöntemi olan “psikosihiri” (Psychomagic) inceleyen filmin sinopsisi şöyle:

“Her birimiz genetik bir kalıtıma sahip olduğumuza göre, nesilden nesile aktarılan psikolojik bir kalıtıma da sahip olmamız gerek. Sanatın ancak bilinçaltını iyileştirdiği ve özgürleştirdiği sürece derin bir anlama sahip olduğuna inanan sinemacı ve sanatçı Alejandro Jodorowsky, Psikosihiri yarattı. Psikosihir, doğrudan bilinçaltına yöneltilen tiyatral ve şiirler performanslarla bilinçaltındaki tıkanıklıkları açıyor. Şifa vermek için kullanılan bir sanat olan Psikosihir, Jodorowsky’nin kreatif ve terapötik işlerinin evrimini yansıtan bir sanatsal deneyim.”

“Psychomagie, un art pour guérir”in fragmanı ise şurada:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal