Albert Long Hall’de kaçırılmayacak konser

Albert Long Hall’de kaçırılmayacak konser

Can Çakmur (piyano), Hande Küden (keman), Elena Rindler (keman), Öykü Koçoğlu (viyola) ve Dorukhan Doruk’dan (viyolonsel) oluşan topluluk, 20 Mart Çarşamba günü saat 19.30’da, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de oda müziği konseri verecek.

Bu proje dâhilinde bir araya gelen sanatçılar, konserde César Franck’ın ve Ulvi Cemal Erkin’in piyano ve yaylı dörtlü için eserleri ile W. A. Mozart’ın La Majör Piyano Konçertosu no.12 KV.414 kentet versiyonunu seslendirecek.

Grupta üyelerinden Öykü Koçoğlu, konser hakkında şunları söylüyor:

“Ülkemizde ve dünyada oda müziği konserleri eskisine göre daha çok dinleniyor, daha çok ilgi görüyor, salonlar daha çok doluyor. Bu da bize daha sık oda müziği konseri yapmak için şevk veriyor.

Ben, Öykü Koçoğlu, bu yıl daha çok oda müziğine ağırlık vererek, Barok Dönem müziğinden çağdaş müziğe uzanan repertuvarda birçok konser verdim. Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da gerçekleşecek konserimiz için toplanan bu grup, aslında bir proje topluluğu. Her bir sanatçı bir diğeriyle tanışıyor.

Piyanolu kentet fikri de Hande Küden ile sık sık yaptığımız telefon konuşmaları sırasında gelişti. Hande ile 2011 yılından beri kurucusu olduğum Lepidus Quartet’te birikte çalıyoruz. Enerjisiyle sizi saran, harika bir insan ve harika bir müzisyen. Hande’nin kemanı ve benim viyolam aynı lüthiye tarafından yapıldı.

Mutlulukla çaldığımız ve tınıları uyumlu, bize inanılmaz haz veren rezonansa sahip enstrümanlarla çalıyoruz. Ayrıca çok yakın dostuz. Bu nedenle bir araya geldiğimizde sıklıkla keman-viyola düet eserler çalar, mini konserler veririz.

Elena Rindler, Hande’nin Alman Senfoni Orkestrası’ndan arkadaşı. Mükemmel bir enstrümanist ve çok iyi bir ikinci keman. Her konuda çok iyi anlaştık diyebilirim.

 Dorukhan Doruk, Hande ve Elena gibi Berlin’de yaşıyor. Dorukhan’ı dinlerken hissettiklerimiz, birlikte çalarken ikiye katlandı. Çok profesyonel, çok uyumlu, renkli müzikal fikirlere sahip, müthiş bir çellist.

Can Çakmur’la ise beraber konser yapma fikrimiz üç yıl öncesine dayanıyor. Lepidus Quartet olarak Can’la bir konserimiz olacaktı ancak bazı aksaklıklar nedeniyle konserimiz iptal oldu. O günden beri Can’la beraber müzik yapabilmek için hep irtibat halinde kaldık.

Ocak 2019’da Süreyya Operası’nda yine Hande, Elena, Öykü, Dorukhan, Can şeklinde gerçekleşecek kentet konserimizin hemen öncesinde de Can, Japonya’da dünya birinciliği elde edince programını değiştirmek zorunda kaldı ve yerine piyanist Eren Aydoğan bizimle çaldı. Çok güzel yorumlar aldığımız inanılmaz keyifli bir konserdi.

Hepsi yurtdışında yaşayan müzisyen arkadaşlarımı Türkiye’de bu proje etrafında toplama işi de bana düşmüş oldu. Bu topluluğun benzer projelerde tekrar bir araya gelme fırsatı bulması hepimizi çok mutlu edecek.

Oda müziği yapmanın zevki, orkestrada çalmaktan veya solo konser vermekten çok farklı. Tabii ki oda müziği yapabilmek için iyi bir orkestracı ve aynı zamanda iyi bir solist olmalısınız. Ancak oda müziğinde birlikte nefes almak, göz teması kurmak, kişilerin beden hareketleriyle müziğe verdikleri yönü hissedebilmek, seslerin mükemmel bir titreşimde tınlaması ve dolayısıyla sanatçının aldığı ve haliyle izleyiciye aktardığı haz, bambaşka bir şey.”

Hande Küden hakkında:

Keman öğrenimine Daniya Kaynova ile Adana’da başlayan Hande Küden, 2. Gülden Turalı Keman Yarışması’nda birinci geldi; 2013’te İKSV’nin “Aydın Gün Teşvik Ödülü”ne layık görüldü; 2014’te 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Andante dergisi tarafından “Yılın Genç Müzisyeni” seçildi.

Berlin’deki Hanns Eisler Müzik Yüksek Okulu’nda Stephan Picard ile lisans derecesini tamamladı. Şimdi Tabea Zimmermann ile keman çalışmalarına devam ediyor ve Alman Senfoni Orkestrası’nda 3. başkemancı olarak görev yapıyor.

Elena Rindler hakkında:

Hamburg’da doğan Elena Rindler, Lübeck ve Tel Aviv’de Elisabeth Weber, Ning Feng, Daniel Sepec ve Hagai Shaham ile çalıştı. Stefan Picard, Latica Honda-Rosenberg, Donald Weilerstein, Thomas Brandis ve Nora Chastain’in ustalık sınıflarına katıldı.

2013-2014 sezonunda Berlin Alman Senfoni Orkestrası’nda akademisyen oldu. Ayrıca İsrail Filarmoni Orkestrası, NDR Elbe Filarmoni, Hannover NDR Radyo Filarmoni ve Almanya Gençlik Filarmoni üyesi olarak birçok konser verdi.

Rindler halen Berlin Alman Senfoni Orkestrası’nda ikinci keman grubu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Öykü Koçoğlu hakkında:

Öykü Koçoğlu Bremen Müzik Akademisi Gençlik Orkestrası’nda çaldı. Tatjana Masurenko, Ruşen Güneş, Yuri Gandelsman ve Pauline Sasche ile çalışma fırsatı buldu. Sergey Kalyanov, Alexander Brussilovsky ile oda müziği üzerine yoğunlaştı.

Alban Berg Quartet’ten Gerhard Schulz ve Julliard String Quartet’ten Samuel Rhodes ile ders yaptı. BBC Senfoni’nin atölye çalışmalarında yer aldı. Yüksek lisans öğrenimini Çiğdem Altaş Epikmen ile tamamladı.

Bugün BİFO’da grup şefi ve grup şefi yardımcısı olarak görev yapmakta.

Dorukhan Doruk hakkında:

Dorukhan Doruk MSGSÜ’de Dilbağ Tokay, Köln Müzik ve Dans Yüksek Okulu’nda Claus Kanngiesser, Norveç Müzik Akademisi’nde Truls Mørk ile çalıştı.

YoYo Ma, Gary Hoffman, David Geringas, Steven Isserlis, Ralph Kirshbaum, Jens Peter Maintz, Torleif Thédeen, Antonio Meneses gibi isimlerin ustalık sınıflarına katıldı.

10. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da aralarında bulunduğu birçok uluslararası yarışmada ödüller derledi.

Doruk çalışmalarını Norveç Müzik Akademisi’nde Truls Mørk ile sürdürmekte.

Can Çakmur hakkında:

2017 Uluslararası İskoçya Piyano Yarışması birincisi Can Çakmur Türkiye’de ve Avrupa’da Fazioli Hall Sacile, Royal Concert Hall Glasgow, Die Glocke Bremen gibi pek çok önemli salonda ve Pianofortissimo Bologna, İstanbul Müzik Festivali, FestivaLiszt gibi pek çok festivalde sahneye çıkmıştır.

2015 yılında Sascha Goetzel yönetiminde BİFO ile 43. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışını yapmıştır. Çakmur, 2014 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yılın genç sanatçısı ödülüne değer görülmüştür.

2018 yılında kendisine Hochschule für Musik Weimar’ın “uluslararası yaşamına yaptığı yüksek katkı” nedeniyle DAAD-Ödülü verilmiştir. Çakmur; Uluslararası İskoçya Piyano yarışması’ndaki başarısından önce Roma Uluslararası Piyano Yarışması, Franz Liszt Genç Piyanistler Yarışması ve B. Dvarionas Genç Piyanistler Yarışması’nda ödül kazanmıştır.

2019 yılında Kensho Watanabe yönetiminde Royal Scottish National Orchestra ile Glasgow ve Edinburgh’da konserler verecektir.

“Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında TÜPRAŞ tarafından desteklenen Çakmur eğitimini Weimar’da Franz Liszt Üniversitesi’nde Grigory Gruzman ile ve Belçika’da Diane Andersen ile sürdürmekte ve Liechtenstein Müzik Akademisi’nin bursiyeri olarak Akademi tarafından sunulan kurs ve aktivitelere düzenli olarak katılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal