AKP’lilerin hedef aldığı karikatüristler Uluslararası İzmir Mizah Festivali programından çıkarıldı

AKP’lilerin hedef aldığı karikatüristler Uluslararası İzmir Mizah Festivali programından çıkarıldı

AKP’lilerin hedef aldığı karikatüristler Jean Plantu ile Michel Kichka’nın katılımcı olduğu “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı söyleşi, Uluslararası İzmir Mizah Festivali programından çıkarıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Mizah Festivali kapsamında 24 Aralık’ta (bugün) yapılması planlanan “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı söyleşinin iptal edildiği bildirildi.

İslam karşıtı çizimleri olduğu iddia edilen karikatüristler Jean Plantu ile Michel Kichka’nın söyleşiye katılacak olması AKP’lilerce tepki görmüştü.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada etkinliğin iptal edildiğini duyurdu.

‘Hoşgörü ve huzur ortamı baltalandı’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili yayımladığı açıklamada, bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltaladığı belirtilerek, Festival Moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebinin kabul edildiği bildirildi.

Açıklama şöyle:

“Bu yıl ilk kez uluslararası boyutta düzenlenen ve pandemi koşulları nedeniyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili gerçek dışı iddialar üzerine bir açıklama yapma gereği doğmuştur.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır.

Bununla birlikte etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir.

24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan ‘Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah’ başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır.

Ancak bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır. Festival Moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir.

Saygılarımızla kamuoyunun değerlendirmesine sunarız.”

24 Aralık’ta yapılması planlanan program şöyleydi:

‘Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah’

19.00 / Söyleşi

Moderatör: İzel Rozental

Katılımcılar: Daryl Cagle (ABD), Nadia Khiari (Tunus), Michel Kichka (İsrail), Norio Yamanoi (Japonya), Tjeerd Royaards (Hollanda), Damien Glez (Burkina Faso), Marilena Nardi (İtalya), PLANTU (Fransa), Mor Thiwawat Pattaragulwanit (Tayland), Yemi Yetneberk (Etiyopya)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal