“Akbank Sanat, Türkiye’deki siyasi ortam nedeniyle ‘barış’ sergisini iptal etti”

“Akbank Sanat, Türkiye’deki siyasi ortam nedeniyle ‘barış’ sergisini iptal etti”

Küratör Katia Krupennikova, sosyal medya hesabından, 2015 Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması’nın kazananı olan Post-Peace (Barış Sonrası) adlı sergisinin, “Türkiye’deki siyasi atmosfer nedeniyle” Akbank Sanat tarafından iptal edildiğini duyurdu. Akbank Sanat’ın yaptığı açıklamayı Facebook hesabından yayımlayan ve “bunun bir sansür uygulaması” olduğunu belirten Katia Krupennikova, 1 Mart’ta açılması planlanan sergisinin iptal edilmesine üzgün olduğunu yazdı.

Katia Krupennikova’nın aktardığına göre Akbank Sanat’ın, kendisine ilettiği iptal gerekçesi şöyle:

“…Hazırlıklarımız esnasında Türkiye zorlu bir süreçten geçti. Bilhassa Ankara’da gerçekleşen korkunç saldırıların izleri halkımızı tesiri altına almaya devam etmektedir. Türkiye hâlâ duygusal sarsıntılar geçirmektedir ve bir yas sürecindedir. Bu nedenle sergi, konser ve performans gibi birçok etkinlik her gün iptal edilmektedir.”

Katia Krupennikova, açıklamasında ayrıca “Akbank Sanat bana bu şekilde bir açıklama yapmasına rağmen daha önce planlanan etkinliklerini ve gelecek haftaya programlanan film festivalini gerçekleştirecek” ifadelerine de yer verdi.

Akbank Sanat’tan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

sanatiptal1

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal