Akbank Sanat, iki ayrı açıklamayla ‘barış’ sergisinin iptalini savundu

Akbank Sanat, iki ayrı açıklamayla ‘barış’ sergisinin iptalini savundu

Akbank Sanat’ın, 1 Mart’ta açılması planlanan “Post Peace” (Barış Sonrası) sergisini, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi atmosferi gerekçe göstererek iptal ettiğini dünkü haberimizde duyurmuştuk. Akbank Sanat bunun üzerine iki ayrı açıklama yaptı.

İlk olarak Sanatatak sitesine açıklamada bulunan kuruluş, “Akbank Sanat’ın Türkiye çağdaş sanat dünyasında sürekli olarak gözettiği sorumluluk çerçevesinde, ülkemizde yaşanan hassas döneme duyarlı olarak yaptığı değerlendirmeler sonucu serginin yapılmaması yönünde karar alınmıştır” dedi.

Akbank Sanat, uluslararası sanat yayını Hypeallergic sitesine ise daha geniş bir açıklama yaptı ve iptal kararlarını savundu. Kuruluşun buraya yaptığı açıklama şöyle:

“Uluslararası Küratör Yarışması’nı 4 yıldır düzenliyoruz. Sergiler esnasında birçok küratöre ve sanatçıya destek olduk.

Hepinizin bildiği üzere, son yarışma 5 ay önce düzenlendi. Aradan geçen aylar içerisinde proje üzerinde çok çalıştık ve bu harika serginin gerçekleşebileceği düşüncesiyle desteğimizi hiçbir zaman esirgemedik.

Fakat hazırlıklarımız esnasında Türkiye zorlu bir süreçten geçti.  Bilhassa Ankara’da gerçekleşen korkunç saldırıların izleri halkımızı tesiri altına almaya devam etmektedir. Türkiye hâlâ duygusal sarsıntılar geçirmektedir ve bir yas sürecindedir.

Akbank Sanat’ın Türkiye çağdaş sanat dünyasındaki sorumluluk bilinci gereğince ve Türkiye’deki hassas durumu dikkate aldığımızda serginin iptal edilmesi yönünde bir karar aldık.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal