‘Akademi’nin yeni üyelerinin yüzde 36’sı siyah, yüzde 45’i kadın’

‘Akademi’nin yeni üyelerinin yüzde 36’sı siyah, yüzde 45’i kadın’

Akademi Ödülleri (Oscar) oylama organı bünyesine 819 yeni üye davet etti. Yeni davetlilerin yüzde 36’sının siyah ve yüzde 45’inin ise kadın olduğu aktarıldı. Kabul edenler, bu yılki Oscar’larda oy kullanacak.

bianet’in Guardian‘dan aktardığı habere göre, Akademi’nin salı günü yaptığı açıklamada yeni davetliler arasında Cynthia Erivo, John David Washington ve Constance Wu gibi isimler de bulunuyor.

2020 listesinin Oscar’ların Hollywood’da artan çeşitlilik çağrılarına bir yanıt niteliğinde olduğu belirtiliyor. Bu ayın başlarında Akademi, en iyi film kategorisini de kalıcı olarak on filme çıkardığını açıklamış ve bunun sonucunda daha çeşitli filmlerin aday gösterilmesini ümit ettiğini belirtmişti.

Değişimin etkileri ise geçen yıllardaki ödül kararlarıyla görünür olmuştu. Bu yıl, Bong Joon-ho’nun “Parazit” (Parasite) filmi, en iyi film dalında ödül kazanan ilk İngilizce olmayan film olmuştu. Siyah ve eşcinsel bir erkeğin büyüme öyküsü olan “Ayışığı” (Moonlight) ise 2017’de en iyi film ödülünü almıştı.

Film eleştirmeni Ali Deniz Şensöz geçen şubat ayında yaptığı açıklamada, birkaç yıl önce Akademi üyelerinin beyaz ve erkeklerden oluşmasının üzerine başlayan tartışmaları hatırlatmış ve şunları söylemişti:

“Adaylarda siyahlar, kadınlar, farklı etnik gruplardan sinemacılar ve oyuncuların temsil edilmediği düşünülüyordu. O yüzden Akademi birkaç yıl önce üyelerine çokkültürlü isimleri dahil etti. Dünya sinemasından önemli isimler var. Türkiye’den de Nuri Bilge Ceylan, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki de üye.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal