Akademi, Trump’ı memnun edemedi: ‘Parazit’ nasıl en iyi film seçilir?’

Akademi, Trump’ı memnun edemedi: ‘Parazit’ nasıl en iyi film seçilir?’

ABD Başkanı Donald Trump, Oscar’da tarih yazan “Parazit” filminin en büyük ‘eleştirmeni’ çıktı. Filmin Güney Kore yapımı olmasına takan Trump, “Güney Kore ile ticaret konusunda yeterince sorunumuz var, bir de üstüne yılın en iyi filmi ödülünü veriyorlar” dedi.

Donald Trump’ın, son dönemin en çok konuşulan ve ödülleri silip süpüren “Parazit” filminin büyük bir ‘hayranı’ olmadığı ortaya çıktı.

ABD’nin Colorado eyaletinde bir seçim mitingi düzenleyen Trump, “Akademi Ödülleri bu yıl ne kadar kötüydü, izlediniz mi?” diye sorduktan sonra ödül anonsunu taklit ederek “Ve ödülü kazanan… Güney Kore’den bir film” ifadelerini kullandı.

Trump, “Bu da ne demek oluyor? Güney Kore ile ticaret konusunda yeterince sorunumuz var, bir de üstüne yılın en iyi filmi ödülünü veriyorlar. İyi miydi? Bilmiyorum” diye şikâyet etti.

Sanattan ziyade milliyet unsurunu ön plana çıkaran Trump; “Rüzgâr Gibi Geçti” ve “Sunset Bulvarı” gibi ABD klasiklerinin çok daha iyi olduğunu ve bu tarz filmlerin çekilmesi gerektiğini savundu.

Dağıtım şirketi: ‘Yorumlayamıyor’

Parazit’in ABD dağıtımcısı Neon şirketi Trump’a Twitter üzerinden jet bir yanıt verdi. Firma, “Anlaşılabilir, (Trump) yorumlayamıyor” ifadelerini kullandı.

Güney Koreli yönetmen ve senarist Bong Joon-ho’nun filmi “Parazit”, Cannes’da Altın Palmiye kazanan ilk Güney Kore yapımı oldu, ayrıca Altın Küre’de “yabancı dilde en iyi film” dalında ödül aldı. BAFTA ödüllerinde de “yabancı dilde en iyi film” ve “en iyi özgün senaryo” dallarında ödüle değer görüldü.

Altı dalda Oscar’a aday gösterilen “Parazit”; “en iyi film”, “en iyi yönetmen”, “en iyi uluslararası film” ve “en iyi orijinal senaryo” dallarında ödül kazandı..

“Parazit”, ilk kez orijinal dili İngilizce olmayan bir filmin “en iyi film” seçilmesiyle Oscar tarihine geçti. Ayrıca Oscar kazanan ilk Güney Kore filmi oldu.

Brad Pitt de nasibini aldı: ‘Ukala adam’

Öte yandan Donald Trump’ın hedefinde, ödül töreninde kendisini tiye alan bir konuşma yapan Brad Pitt de vardı.

“Once Upon a Time in Hollywood” (Bir Zamanlar Hollywood’da) filmindeki performansıyla “en iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında ilk Oscar’ını kazanan Pitt, kabul konuşmasında Trump’ın azil sürecine göndermede bulunmuştu.

Pitt, “Konuşma yapmam için 45 saniyelik sürem olduğunu söylediler. Senato’nun John Bolton’a tanıdığı süreden 45 saniye daha fazla” demişti.

Bu konuşmayı eleştiren Trump, “Hiçbir zaman onun büyük hayranı değildim. Çıktı, ukala bir açıklama yaptı. Küçük ukala adam” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Sputnik 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal