Ai Weiwei’in mülteci belgeseline Yunan polisinden engelleme

Ai Weiwei’in mülteci belgeseline Yunan polisinden engelleme

Ai Weiwei’in mülteciler ile ilgili yaptığı belgeselin ekibinden Lu Hengzhong, Yunanistan ve Makedonya sınırındaki Idomeni mülteci kampını görüntülerken gözaltına alındı.

Hengzhong’un 12 haftadır çalıştığı kamp, aynı zamanda Yunanistan’ın en büyük gayrı resmi kampıydı ve Yunanistan polisi tarafından boşaltıldı. Boşaltma esnasında kampın içinden geçen tren istasyonunda çekim yapan Hengzhong, iki polis memuru tarafından durduruldu. Ardından, üç polis memuru sorgulama yaparken Hengzhong’u kamerasını kapatmaya zorladı ve çekime devam etmesine engel oldu.

Ai Weiwei’in Instagram hesabından yaptığı açıklamaya göre, Lu Hengzhong bir arabaya konularak Polikastro’daki polis merkezine götürüldü ve birkaç saat sonra serbest bırakıldı.

Polikastro polis departmanı konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti ancak France 24’ün yaptığı habere göre gönüllüler ve basın mensupları, polis tarafından şayet kampı terk etmezlerse tutuklanmakla tehdit edildi. Şu anda Idomeni’den yayın yapma iznine sahip tek kurumlar, devletin yayın kanalı ERT ve yine devlet tarafından kontrol edilen ANA-MPA haber ajansı.

24 Mayıs’ta başlayan operasyonda, geçici kampta kalanları tahliye etmek için 400’den fazla çevik kuvvet polisi görev aldı. Makedonya’nın sınırı kapattığı ve kampın en kalabalık olduğu  dönemde hesaplamalara göre burada 14 bin Suriyeli, Afganistanlı ve Iraklı mülteci kalıyordu ancak sayı daha sonra düştü.

Ai Weiwei ve ekibi, Aralık ayından beri Midilli’de ve Idomeni kampında kalan mültecilerin zor yaşam koşulları ile ilgili bir belgesel hazırlıyor ve gelecek yıl uzun metrajlı filmi yayımlamayı planlıyor.

Kaynak: The Art Newspaper

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal