Ai Weiwei, sığınmacılara destek için Midilli’de atölye kurdu

Ai Weiwei, sığınmacılara destek için Midilli’de atölye kurdu

Çinli muhalif çağdaş sanatçı Ai Weiwei, sığınmacıların yaşadığı yıkımlara dikkati çekmek amacıyla Yunanistan’ın Midilli adasında bir atölye kurdu. Özellikle Ortadoğu ve Doğu’dan kaçan sığınmacıların Avrupa’ya başlıca geçiş noktası olan Midilli’deki atölyede sığınmacı kriziyle ilgili çeşitli projeler üretilecek.

Ai, yaptığı açıklamada, Midilli adasının son bir yıldır yüz binlerce sığınmacının Avrupa Birliği’ne geçmeye çalıştığı ana nokta olduğunu ve atölyede kendisinin ve öğrencilerinin sığınmacı kriziyle bağıntılı temalardan oluşan projeler üreteceklerini söyledi.

aiwei2Ülkesindeki muhalif tutumu nedeniyle sık sık Çin Halk Cumhuriyeti yöneticilerinin baskısıyla karşılaşan Ai, “Bir sanatçı olarak, insanlığın mücadelelerine ilgi göstermeliyim… Bu mücadeleleri hiçbir zaman sanatımdan ayrı tutmuyorum” dedi. Sığınmacıların yaşadığı zorluklara, ihtiyaçlarına ilgisiz kalmadıkları, onlara karşı son derece yardımsever ve hoşgörülü bir tavır takındıkları için Midilli halkından övgüyle söz eden sanatçı, Midillililerin bu sorunun üstesinden gelmek için sınırlı olanakları olduğunu da vurguladı.

 Özellikle Hollanda, Norveç ve İspanya’dan gelen sivil toplum kuruluşlarının bu konuda olağanüstü bir çaba gösterdiğini belirten Ai, Avrupa’da ve dünyanın pek çok ülkesinde bu olayın ayırdına varma konusunda büyük bir yetersizlik, eyleme geçme konusunda da isteksizlik gördüğünü söyledi.

Ai, “Sınır Midilli’de değil, aslında bizim kafalarımızda ve yüreklerimizde” dedi.

Çinli sanatçı, AP’ye verdiği demeçte, yıl boyunca Midilli’ye sık sık gitmek istediğini, Çin ve Almanya’daki bazı öğrencilerinin ise adadaki atölyede sürekli çalışacaklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal