Ai Weiwei insan hakları için bayrak açtı

Ai Weiwei insan hakları için bayrak açtı

Çinli çağdaş sanatçı ve aktivist Ai Weiwei, Birleşik Krallık’taki sanat kuruluşları ve insan hakları derneklerinin çağrısı üzerine İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 70. yıldönümünde evrensel insan haklarını kutlamak amacıyla bir “bayrak” hazırladı. Bu bayrak “herkes için, her gün insan hakları” mottolu hareketin simgesi olacak. Aralarında National Theatre, Royal Opera House, Tate ve Shakespeare’s Globe’un olduğu köklü sanat kuruluşları, önümüzdeki yıl 24-30 Haziran günlerinde herkesi “Bayrağı Dalgalandır” eylemine katılmaya çağırıyor. O günlerde insanlar sanat galerilerinde, sinema ve tiyatro salonlarında, alışveriş merkezlerinde, okullar ve kütüphanelerde ya da sosyal medyada bir araya gelerek insan haklarını Ai Weiwei’in bayrağıyla kutlayacak.

Kırk yıldan fazla bir zamandır sürdürdüğü sanat uğraşı boyunca insan hakları ihlallerini sorgulayan pek çok iş gerçekleştiren Ai Weiwei, bir şair ve köktenci siyasetçi olan babasının, bir aktivist olmadığı halde topluma karşı bir “tehdit” olarak görüldüğünü, o yüzden kendisinin küçük yaşlardan başlayarak insan hakları sorunlarıyla iç içe olduğunu, bu konudaki tavrının aynı zamanda kişisel yaşantısından da kaynaklandığını belirtti.

“Bugüne kadar insan hakları için bir simge oluşturulduğunu hatırlamıyorum” diyen Ai Weiwei, artık bunun zamanının geldiğini vurguladı. Myanmar askerlerinin saldırılarından kaçarak komşu ülke Bengaldeş’e sığınan Rohingya göçmenlerinin çamurlu ayakizlerinin fotoğraflarını çeken Çinli sanatçı, bu ayakizlerini beyaza dönüştürüp mavi bir zemin üstüne yerleştirerek bir bayrak oluşturdu:

“Bunlar orada karşılaştığımız yalınayak çoçuklar, kadınlar ve gençlerin ayakizleri. Hiç kuşku yok ki, insan hakları gibi çok kapsamlı, soyut bir kavramı simgeleyecek bir tasarım oluşturmak çok zor bir iş. Ama bir ayakizinin, ister Afrika’da, ister Afganistan’da, ister Bengaldeş’te olsun, anayurdundan kaçmak zorunda bırakılan herkesle bağdaştırılabileceğini düşündüm. Bir ayakizinden daha insani hiçbir şey yoktur.”

Ai Weiwei, küreselleşmenin etkilerinin ortak bir insan hakları anlayışını erozyona uğrattığı kanısında:

“Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana artık insan haklarından gittikçe daha az söz ediliyor. İnsanlar iş yapmak istedikleri Çinli yöneticileri kızdırmamak için, bunun yerine ‘ortak değerler’ gibi sözcükler kullanıyorlar. Dahası, insan haklarına olumsuz bir gözle bakanların sayısı artıyor. İngiltere’deki ve dünyanın daha zengin başka ülkelerindeki insanlar, kendi yaşamlarının dünyanın başka yerlerindeki insanların yaşamlarını etkilediğini kavrayamıyorlar. Çin kapitalizm oyununa katıldığı ve bu oyunu çok iyi oynadığı için iphone’lar bu ülkede yapılıyor. Ama bu telefonları yapanlar temel haklardan yoksun, modern kölelere dönüştüler ve kendilerini fabrika pencerelerinden aşağıya atıyorlar. Bu telefonları satın alanlar daha fazla sorumluluk duygusu taşımalı.”

Pek çok baskı gördükten sonra Çin’den ayrılmasına izin verilen Ai Weiwei, 2015 yılından bu yana Berlin’de yaşıyor, çalışmalarını yerin 10 metre altındaki 4 bin metrekarelik bir atölyede sürdürüyor:

“New York’taki atölyem de yeraltında. Böylece kendimi daha bir korumada hissediyorum. Uzun yıllar ayrımcılığa uğradım, gözetim altında yaşadım, sivil polisler tarafından takip edildim. Böyle bir durumda kendinizi toplumun bir parçası gibi hissetmiyorsunuz ve kendinize ait bir köşeye ihtiyaç duyuyorsunuz. Çalışmak için yalnızlığa ihtiyacım var. Bir kendi kendini koruma biçimi bu…”

Çinli sanatçı, göçmenlere karşı tutum konusunda Almanya’da ağır basan ortamı da eleştirmekten geri kalmıyor. Pek çok Almanın kendisini “faturasını kendilerinin ödediği” bir göçmen olarak gördüğünü söylüyor:

“Şu sıralar Almanya’daki hava bu. Sokaklarda gördüğüm afişlerde ‘Biz kendi bebeklerimizi yapabiliriz, yabancılara ihtiyacımız yok’ yazıyor. Birleşik Krallık da dahil olmak üzere Avrupa’nın büyük bölümündeki hava bu. Çok korkutucu, çünkü bu ortam 1930’ların Almanya’sını akla getiriyor…”

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal