Ahmed Arif’in Sur’daki evinin yıkıldığı, hayatını anlatan belgeselle ortaya çıktı

Ahmed Arif’in Sur’daki evinin yıkıldığı, hayatını anlatan belgeselle ortaya çıktı

Şair Ahmed Arif’in Diyarbakır Sur’daki evinin yıkıldığı, hayatını anlatan belgeselle ortaya çıktı.

Gazeteci Dilek Gül’ün yönettiği “Ahmed Arif’in Hasreti” adlı belgeselde, şairinin Sur’daki evinin yıkılmış olduğu görüntülendi.

Ahmed Arif’in oğlu Filinta Önal dâhil, şairin hayatına tanıklık etmiş isimlerin ve edebiyatı üzerine düşünen araştırmacıların yer aldığı belgeselde Arif’in yaşadığı şehirler, okuduğu okullar ve gözaltında işkence gördüğü yerlerin çekimleri de bulunuyor.

Belgeselde, Diyarbakır’da yıkılan Sur’un içinde kalan, Fatih Paşa Mahallesi, Yağcı Sokak, 7 numaralı adreste yer alan Ahmed Arif’in doğduğu evin son hâli de görüntülendi. Etrafı tamamen talan edilmiş evin bir kısmı yıkılmışken, bir kısmı hâlâ ayakta duruyor.

İlkgösterimi Diyarbakır Forum Sineması’nda yapılacak

Hayattayken yayımlanan tek şiir kitabı “Hasretinden Prangalar Eskittim” ile şiirde büyük etki yaratan Ahmed Arif’in hayatını anlatan belgesel, şairin şiirlerini çıplak sesle okuduğu ilk orijinal kayıtları da içeriyor. Belgeselin müziği Metin& Kemal Kahraman imzasını taşıyor.

“Ahmed Arif’in Hasreti” belgeselinin ilkgösterimi, şairin ölümün 30’uncu yıldönümünde, 2 Haziran’da Diyarbakır Forum Sineması’nda yapılacak.

 

Kaynak: Duvar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal